čtvrtek 15. dubna 2021 Anastázie

Pěkné počasí vylákalo cyklisty. Opatrní musí být řidiči i samotní lidé na kole

Pěkné počasí vylákalo do ulic cyklisty, kterých je na silnicích stále více. S příchodem jara každoročně stoupá i počet dopravních nehod, do kterých se lidé na kolech připletou. Jednu z prvních nehod musela policie řešit dnes ráno. Šlo o srážku dvou cyklistek, jedna z nich skončila v nemocnici.

K nehodě dvou cyklistů došlo dnes ráno v Hradci Králové. „Podle prvotních informací se jednašedesátiletá cyklistka zřejmě plně nevěnovala řízení svého kola a přední částí narazila do cyklistky, která právě dobrzďovala před přechodem pro chodce,“ popisuje kolizi mluvčí policie Lucie Konečná. 

U obou cyklistů byla provedena dechová zkouška, ta vyšla s negativním výsledkem. Jedna z žen nakonec skončila v péči lékařů. 

Klíčem k bezpečné jízdě je správná výbava

Obzvlášť po zimních měsících by si před každou jízdou cyklisté měli zkontrolovat potřebnou výbavu a technický stav svého kola. Nediskutovatelnou povinností je mít dvě (na sobě nezávislé) účinné brzdy. „Pokud si cyklista s nastavením brzd neví rady, měl by se obrátit na autorizovaný servis,“ dodává mluvčí. 

Dalším důležitým prvkem jsou odrazky. Zadní by měla být červená, přední bílá. Na výpletu obou kol a na šlapkách je třeba mít odrazky oranžové barvy. „Odrazové materiály nahrazující přední nebo zadní odrazku mohou být umístěny na oděvu či obuvi cyklisty,“ dodává Konečná. V noci, za mlhy nebo deště je třeba mít i svítilnu. Přední bílou, zadní červenou (tzv. blikačka). 

Sluchátka v uších? Stejné jako jet se zavřenýma očima

Svou vlastní kategorii tvoří cyklisté, kteří jezdí se sluchátky v uších. Tací jsou pro dopravu na silnici skutečně nebezpeční. „Jednak neslyší, co se kolem nich děje. Mohou tak přeslechnout auto, které je zrovna předjíždí,“ upozorňuje mluvčí. Stejně tak nemusí slyšet ani případné troubení, zvukovou signalizaci na vlakovém přejezdu nebo sirény složek IZS. 

Cyklistické desatero: 

  1. Dbejte na stav kola a jeho výbavu
  2. Snažte se vidět a být viděni
  3. Vyhněte se alkoholu a omamným látkám
  4. Vydejte se jen na cestu, kterou zvládnete
  5. Buďte ohleduplní a předvídaví
  6. Komunikujte s okolím
  7. Jezděte při pravém okraji a s rozestupy
  8. Dávejte pozor na mrtvé úhly
  9. Kolo zamykejte s rozmyslem
  10. Kolizi se zraněním nahlaste

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Policie ČR

Štítky doprava, cyklista, Hradec Králové, nehoda, prevence, jaro, počasí, bezpečnost, sluchátka, výbava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.