Královéhradecký kraj chce řešit vypjatou situaci kolem vlků na Broumovsku. Ty zde za rok 2020 zabili 183 kusů zvířat, to je nejvíce za posledních pět let. Hejtmanství proto vytvořilo pomyslný krizový štáb, který má najít kompromis mezi přírodou, vlky a chovateli v regionu.
Jen v minulém roce vlci na Broumovsku útočili v 72 případech. Během nich zemřelo 148 kusů ovcí a další hospodářská zvířata. Královéhradecký kraj tak na náhradách vyplatil chovatelům 1,6 milionu korun. Meziročně je to o 26 útoků více. V roce 2019 zemřelo v regionu 176 zvířat.
Náhrady za škody chovatelům stát sice vyplácí, výše kompenzace ale nedosahuje reálné ztrátě. „Chovatelům vznikají i další ztráty, například na přírůstcích nebo v plemenitbě. Je zde i permanentní stres a citová újma. Věnovali svým chovům často desítky let a nyní uvažují, zda raději neskončit,“ říká náměstek hejtmana Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).
Hejtmanství proto dalo dohromady skupinu, která se bude situací kolem vlků zabývat. Předsedou se stane náměstek Pavel Bělobrádek. Další členství bylo nabídnuto Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, ministerstvu zemědělství, Českomoravské myslivecké jednoty nebo například Hnutí DUHA.
„S přibývajícími útoky se názory na řešení problémů s vlky stále více vyhraňují. Jedni chtějí vlky rovnou střílet, jejich oponenti vidí řešení pouze na straně chovatelů – ve stavbě plotů, změně systému chovu a rychlém vyplácení kompenzací státem,“ vysvětluje Pavel.
Právě nedostatečně zabezpečená ohrada připravila o několik ovcí chovatele Vlastimila Vejrosta. „Chovu ovcí se věnuji skoro padesát let. Vlci na moje ovce zaútočili už poněkolikáté a teď jsem přišel o všechno. Už nemám sílu pokračovat v chovu dál,“ řekl po útoku vloni v létě chovatel.
Farmáři se snaží více než dva roky změnit zákon, který by dovolil počet volně žijících vlků na Broumovsku regulovat. Celá kauza nakonec skončila u Nejvyššího soudu.
Pondělí, 12. října 2020, 17:15
O víkendu na Broumovsku opět útočila smečka vlků, která překonala bezpečnostní oplocení kolem ohrady. Tentokrát chovateli Danielovi Škodovi z Heřmánkovic zadávali osm ovcí a dva chovné berany. Další zvířata jsou zraněná. Podle chovatelů jde o jeden...
„Snahou skupiny bude zchladit emoce a vyhrocenou situaci převést na racionální základ. Nečekám zázraky ani shodu v řádu týdnů. Je třeba trpělivosti a konstruktivního přístupu všech dotčených stran. Musíme brát v úvahu i zkušenosti z jiných evropských zemí, zejména našich sousedů,“ dodal Bělobrádek.
Sčítání vlčích smeček v České republice provádělo v loňském roce Hnutí DUHA. Podle jejich statistik by mohlo být v celé republice 22 vlčích teritorií z toho 14 smeček a osm párů.
Výsledky monitoringu vychází z fotopastí, nálezů stopních drah a trusu i genetické analýzy. „Kdo by si před deseti lety vsadil, že dnes k nám bude zasahovat přes dvacet vlčích teritorií,“ říká Miroslav Kutal, vedoucí programu Šelmy v Hnutí DUHA a zároveň pracovník Mendelovy univerzity. Podle něj tak vlci dokazují svou obdivuhodnou přizpůsobivost. Většina teritorií se nachází v pohraničních oblastech, některé zasahují na naše území jen nepatrně.
Nejvíce vlků do České republiky přichází z Německa a Polska. Jde o šelmy, které zvládnou zdolat dlouhé vzdálenosti a prostředí se přizpůsobit. Příkladem je vlčice, která urazila více než 430 kilometrů na cestě z Rakouska do Doupovských hor.
V česko-polském pohraničí mezi Krkonošemi a Orlickými horami žije podle odhadů CHKO Broumovsko více než 20 vlků ve třech smečkách, které mají jádro teritoria na polské straně hranice, ale vydávají se i na Broumovsko či Trutnovsko. Fotopasti loni potvrdily trvalou přítomnost vlků také v Orlických horách.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Buďto ty obojky s GPS nebo už od začátku bylo třeba každoročně desetinu, pětinu vlčích prírůstků střílet. Vlci prostě musí znova získat respekt před člověkem aby nikdy nelovili tam, kde ucítí lidský pach.
Pochytat nasadit obojky s elektrikou a GPS.Jak se přiblíží ke stádu dostanou elektrošok,a oni se naučí,že se kovečkám nesmí přiblížit.Můžou si honit zvěř.