Čtyři sochaři letos přijeli tvořit do Hořic na Jičínsku na sympozium, které svou tradicí patří k nejstarším na světě. Tři umělci přijeli z ciziny. Letos odborná porota vybírala z 267 zájemců z více než 60 zemí. Proti minulému ročníku se na sympozium přihlásilo dvakrát více sochařů.
„O letošní jubilejní 30. ročník byl ve světě velký zájem. Také jsme zvětšili propagaci na sociálních sítích,“ řekl jednatel sympozia Martin Samohrd.
V lomu U svatého Josefa od začátku července umělci tvoří pískovcové plastiky, jejichž vernisáž bude 29. července na labském nábřeží v Hradci Králové. Z letošního sympozia svá díla v Hořicích zanechají Peruánec Aldo Shiroma, Řek Odysseas Tosounidis, Japonec Hitoši Tanaka a Češka Jana Bačová Kroftová.
Sochaři v Hořicích tvoří podle vlastního nápadu, nejsou omezeni žádným předem daným tématem. „Například peruánský sochař se rozhodl vytvořit sochu medvěda. Řek pracuje na třech postavách z řecké mytologie,“ řekl Samohrd. S tesáním do pískovcových bloků sochařům pomáhají pomocníci. Lom v lese nad Hořicemi, kde sochaři pracují, je veřejnosti volně přístupný a lidé mohou umělce sledovat při práci.
Na nábřeží v Hradci Králové sochy ze sympozia zůstanou nejméně dva roky. Pak se vrátí do Hořic, kde jsou natrvalo usazeny v přírodním sochařském parku u cesty k lomu U svatého Josefa. V tomto parku a v přírodní sochařské galerii na blízkém vrchu Gothard je již ze všech dosavadních 29 sympozií ojedinělá kolekce více než 130 plastik.
Sympozium, jehož počátky sahají do roku 1966, se potřetí v řadě koná jako bienále, tedy s pokračováním vždy po dvou letech. Na cyklus bienále organizátoři přešli proto, že na udržení standardu akce každý rok nebylo dost peněz. Hlavní sponzoři, města Hradec Králové a Hořice a Královéhradecký kraj, však roční příspěvky zachovaly a poskytují je ve dvouleté periodě. Hradec Králové tak letos dává 700 tisíc korun, kraj 260 tisíckorun a Hořice 200 tisíc korun. Další peníze věnují soukromí donátoři, celkový rozpočet letošního sympozia se pohybuje kolem 1,3 milionu korun.
Hořice jsou vyhlášené kvalitním pískovcem, který se od druhé poloviny 19. století těžil téměř ve 150 lomech v okolí. V lomu U svatého Josefa se již pískovec netěží, pro sympozium jej letos dodali kameníci z nedalekého Dubence. V Hořicích také od roku 1884 působí sochařská a kamenická škola, která je jedinou svého druhu v České republice.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.