Za necelé dva týdny skončí platnost ročních papírových dálničních známek, které byly zakoupeny v loňském roce. Z předního skla u auta je budeme sundávat naposledy. V platnosti jsou elektronické, které už ale na rozdíl od těch papírových nejdou tak snadno vyměnit. Pokud chcete, aby platila hned a uděláte chybu v zadání, máte čtvrt hodiny na opravu.
Dálniční známka se nedá vrátit do 14 dnů „bez udání důvodu“, jako je tomu při klasickém nákupu na e-shopu. V tomto případě totiž nejde o spotřebitelský vztah, ale o výběr poplatku vyplývajícího ze zákona. „Není to spotřebitelská smlouva, jedná se o veřejnoprávní poplatek státu za užívání komunikace ve smyslu § 21 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích,“ říká mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.
Pokud se při koupi dálniční známky spletete, zadáte například špatnou registrační značku a protistrana na tomto omylu nemá žádný podíl, po prodejci se nápravy za své pochybení nedočkáte. Na platnost smlouvy to nemá vliv.
Co se tedy stane v případě, že se spotřebitel splete a dálniční známka na zadanou registrační značku začne platit okamžitě? „Česká obchodní inspekce nespatřuje žádné protiprávní jednání v dozorové kompetenci ČOI,“ uvedl mluvčí.
Dálniční známka se dá změnit do okamžiku její platnosti. Když si zvolíte platnost okamžitě, máte jen patnáct minut na případnou „opravu“, aby nedocházelo ke zneužití.
Pokud si své chyby na takto špatně zadané registrační značce všimnete pozdě a známku zaplatíte, musíte si koupit novou a zadat na ní správnou registrační značku. Nárok na vrácení peněz v tomto případě nemáte.
V případě, že si ale svého omylu nevšimnete a registrační značka auta nebude souhlasit s tou, kterou jste zadali na elektronické dálniční známce, za jízdu po dálnici hrozí až pěti tisícová pokuta. E-známky policisté a celní správa kontrolují speciální kamerou.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.