Fakultní nemocnice Hradec Králové tento týden spouští provoz Centra postcovidové péče, které bude zajišťovat péči o pacienty, kteří prodělali onemocnění COVID-19. Centrum bude zaměřeno na lidi, kteří mají po nemoci přetrvávající obtíže. Jde o zatím jediné podobné centrum v Královéhradeckém kraji.
„Vytvořili jsme unikátní centrum, které nabídne pacientům pomoc s následky po onemocnění COVID-19 napříč různými obory od plicních lékařů, kardiologů, neurologů, psychiatrů přes nefrology, dermatology, gastroenterology, revmatology a další až po rehabilitační lékaře,“ uvedl ředitel fakultní nemocnice Vladimír Palička.
V nemocnici vznikl takzvaný diagnostický algoritmus a nový systém, který je nutný pro dlouhodobé sledování pacientů s post-COVID syndromem. Ten je podle Paličky základem pro celorepublikový systém. Tak, aby mohla být péče dostupná ve všech ordinacích plicních lékařů. Těch je v celé zemi víc než 400.
Centrum postcovidové péče bude umístěno v budově Plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Otevřené bude každý všední den. „Zájemci s obtížemi po prodělaném onemocnění COVID-19 mohou svůj stav konzultovat telefonicky na lince 495 836 020 a dle domluvy bude pacient objednán do našeho centra nebo mu bude navrhnut jiný postup,“ vysvětluje vedoucí centra Michal Kopecký.
Před samotným vyšetřením v novém centru bude muset pacient podstoupit základní vyšetření u svého praktického lékaře nebo specialisty. Ten posoudí, zda jsou komplikace spojené s onemocněním COVID-19 a popřípadě objedná do Centra postcovidové péče.
Všem pacientům bude odebraná krev, moč a vyšetřené plicní funkce. Každý z pacientů zároveň podstoupí vyšetření EKG a zhodnocení celkového stavu.
„Našim cílem je péče o pacienty, u nichž přetrvávají symptomy po onemocnění COVID-19 déle než tři měsíce a jsou v příčinné souvislosti s tímto onemocněním. A je jedno, zda se pacient léčil v nemocnici nebo doma,“ dodává Kopecký.
Mezi nejčastější komplikace spojené s onemocněním COVID-19 patří poškození plic nebo dolních dýchacích cest. V krajním případě může dojít i k onemocnění plicních cév.
Koronavirová infekce zanechává následky na srdci mnoha pacientů i v případě, kdy nešlo o těžce nemocné, kteří by se museli léčit v nemocnici. Ukázaly to výsledky německé studie. Zatím není jasné, zda poškození srdce je dočasné nebo trvalé.
Autoři jiné studie se zaměřili na výsledky pitev 39 lidí, kteří zemřeli v rané fázi pandemie COVIDu-19 a kterým bylo v průměru 85 let. Ukázalo se, že v srdcích čtyřiadvaceti z nich bylo obsažené velké množství viru.
U lidí, kteří mají kardiovaskulární problémy, existuje větší riziko, že se koronavirem nakazí a že zemřou. Ukázalo se také, že smrtící komplikací COVIDu-19 mohou být krevní sraženiny.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.