čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

Noclehárna v Hradci Králové je plná z poloviny. Podmínkou přespání je PCR test

Přečkat nadcházející velmi mrazivé dny v Hradci Králové mohou lidé bez domova v noclehárně Domu Matky Terezy Oblastní charity Hradec Králové. Kapacita zařízení je 90 míst a při mrazivé noci na úterý byla obsazena zhruba 50 nocležníky.

"Na příchod mrazů jsme připraveni. Kapacita noclehárny je dostatečná. Ani v minulosti jsme nikoho nemuseli odmítnout," řekla vedoucí Domu Matky Terezy Dana Pechová.

Samotný Dům Matky Terezy v hradecké čtvrti Pouchov aktuálně disponuje v noclehárně celkem 60 místy. Z nich 30 tvoří lůžka pro muže. Pro ženy je 30 míst, z nichž deset lůžek je trvalých a dalších deset lůžek a deset židlí se přidává v zimě. Pro muže charita na zimu otevírá noclehárnu v areálu hradeckého letiště, která disponuje 20 lůžky a deseti židlemi.

"Kapacity máme rozšířené do nejvyšší možné míry a stačí nám. Pro lidi, kteří chtějí zůstat venku, jsme udělali sbírku dek a spacích pytlů a máme jich dostatečnou zásobu," řekla Pechová. Ne každý člověk bez domova využívá možnosti strávit noc v noclehárně a raději zůstane venku. "Jako každý rok počítáme s tím, že někdo na pár dnů, když mrazy klesnou, přijde a pak zase odejde," řekla.

Dům Matky Terezy se musel řadou opatření přizpůsobit trvající epidemii covidu-19. Mezi 21. prosincem a 3. lednem bylo zařízení v karanténě, ale poslední týden je provoz bez omezení. Rozšíření nákazy se brání tím, že každý příchozí klient musí podstoupit PCR test na covid. Pracovníci domova ve spolupráci s hygieniky s vyřízením testu lidem bez domova pomohou.

Meteorologové v noci na úterý předpovídají v Královéhradeckém kraji pokles teplot na minus čtyři až minus sedm stupňů Celsia. Přes den by mělo být kolem nuly. V dalších dnech by noční teploty mohly klesat k minus čtyřem až minus sedmi stupňům a v noci na pátek by při zmenšené oblačnosti a slabším větru mohlo být až minus deset stupňů Celsia.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto MHHK

Štítky ČR, počasí, sociální, správa, bezdomovci, Hradec Králové

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.