Ačkoliv se vše nestihne připravit do Štědrého dne, i tak na Trutnov čeká hodně velký dárek. Manželé Kasperovi se rozhodli, že předělají starou elektrárnu a na jejím místě otevřou galerii moderního umění. A proč dárek? Protože veškeré náklady budou manželé platit z vlastní kapsy.
Přestavba elektrárny vyjde manžele Kasperovi na několik desítek milionů. Jsou však přesvědčení o tom, že nebudou čerpat žádnou dotaci či jinou finanční podporu. Podle Rudolfa Kaspera totiž kvalitní kultura vychovává. "Když před 106 lety zahájila elektrárna provoz, dodávala elektřinu pro více než 60 měst a obcí. Nyní by mohla mnohem větší část kraje, země i našeho kontinentu zásobovat špičkovým výtvarným uměním," řekl.
Pětipodlažní dům se promění v umělecký prostor, který chce upoutat nejen Čechy, ale i milovníky umění z celého světa. Galerie nabídne výstavní plochu o velikosti celkem 3400 metrů čtverečních.
Tři patra budou sloužit k vystavovaní menších 3D objektů, obrazů či fotografií. Největším prostorem se stane původní generátorovna a turbínová hala. Do ní se vejdou exempláře v nadživotní velikosti. Umělci v ní budou mít k dispozici plochu o celkové velikosti 1.300 metrů čtverečních.
Manželé Kasperovi si kladou za cíl nechat továrně její původní vzhled. Otevření první části je v plánu na rok 2022. Kompletně hotovo by mohlo být v roce 2024 nebo 2025.
Jedním z hlavních exponátů se stanou plastiky, které se díky svým velkým rozměrům nevejdou do jiných českých galerií. Díky velkému prostoru a vysokým stropům bude galerie pro tyto sochy ideálním místem. „Chceme se zaměřit na plastiky a sochy, protože prostory centra si o to doslova říkají. Navíc máme k sochám vřelý vztah, v naší továrně spolupracujeme se sochaři a některá díla si sami kupujeme,“ říká Kasper.
Tím se bude galerie v Trutnově výrazně lišit od většiny výstavních prostor v České republice. „Budeme se soustředit na větší až nadrozměrné výtvarné objekty, především na sochy. Chceme navázat spolupráci s našimi, ale i zahraničními umělci, například z Polska a Slovenska,“ doplňuje Renata Kasperová.
Kromě klasických výstav manželé počítají i s pořádáním workshopů s umělci, mladými lidmi a studenty. Rádi by z galerie vytvořili nové vzdělávací centrum, které umění přiblíží široké veřejnosti. Unikátní bude možnost tvořit přímo v prostorech galerie. Umělci tak budou moci v Trutnově vytvořit své dílo a rovnou ho vystavit.
Manželé Kasperovi spolupracují například se sochařem Michalem Gabrielem. Jejich firma vytvořila několik jeho soch z ocelových nerezových lamel. Vznikly tak například ocelový žralok, ocelový lev či 3,5 metru vysoká socha jezdce na koni, která je nyní k vidění na trutnovském Krakonošově náměstí.
„Naší prioritou není budovat si drahou soukromou sbírku. Chceme zainvestovat centrum současného a moderního umění, a rozjet v něm kvalitní výstavní činnost se zaměřením na sochy. Spolupracovat přitom budeme s lidmi, kteří jsou špičkou ve svém oboru,“ říká Rudolf Kasper.
To podle jeho slov bude platit i o umělcích. Spolupracovat chtějí s těmi nejlepšími z celého světa. “Věříme, že sem budou jezdit rádi jak umělci, tak milovníci umění, běžní návštěvníci a turisté,“ dodává.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.