čtvrtek 19. května 2022 Ivo

Dvůr Králové má novou kulturní památku. Je jí tovární komín s vodojemem v bývalém areálu TIBA Zálabí

Ve Dvoře Králové je od konce srpna nová kulturní památka. Jde o tovární komín s vodní nádrží bývalého textilního podniku TIBA. Proces, který svým podnětem na Ministerstvo kultury odstartoval před šesti lety jeden z občanů, je tímto dokončen.

Komín se nachází v areálu, který vlastní společnost Slezan Holding, a. s. Patří k nepřehlédnutelným dominantám panoramatu města a připomíná slavnou průmyslovou minulost Dvora Králové nad Labem.

Komín s vodojemem byl vybudován v roce 1941 specializovanou komínářskou rodinnou firmou V. Fischer a spol. Letky. Původně sloužil pro textilní továrnu Josefa Sochora.

Komín má kónický tvar, je vyzděný z radiálních cihel nazývaných komínovky. Měří 83 metrů, průměr v úrovni dvora je 7,66 metru, v koruně měří 3,42 metru. Cihlový komínový vodojem má tvar komolého kužele postaveného na užší základnu a je umístěn na železobetonovém prstenci, který podpírají výrazné krakorce.

Komín byl odstaven z provozu v roce 1969, vodojem byl v provozu do roku 2007.

„Tovární komín s vodojemem je technicky i stavebně jedinečnou hodnotnou památkou, která patří do specifické podskupiny komínových staveb,“ říká mluvčí královédvorské radnice Miroslava Kameníková.

V republice se těchto staveb z původního počtu zhruba padesáti dochovalo posledních jednadvacet. Na území Královéhradeckého kraje se takové stavby dochovaly dokonce jen dvě.

Ve Dvoře Králové bude stát další obchodní centrum a v pořadí šestý supermarket

Na to, že má Dvůr Králové nad Labem necelých šestnáct tisíc obyvatel, v něm najdete hned pět supermarketů a jedno obchodní centrum. Teď se tu vystaví další. Vznikne v areálu zaniklé textilky Tiba Zálabí. Stavba by mohla být zahájena na začátku...

„Jak uvádí ve svém rozhodnutí Ministerstvo kultury, komín ve Dvoře Králové nad Labem je z celorepublikového hlediska unikátní. Jedná se totiž o nejvyšší komín s vodojemem na území ČR a jeho reservoár má největší objem z komínových vodojemů v ČR, 300 m,“ doplňuje mluvčí.

Rezervoár dokonce přispívá k vyšší stabilitě komína s ohledem na zatížení větrem, přitížení od vodojemu není proti vlastní tíze komína až tak významné.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Město Dvůr Králové nad Labem

Štítky kulturní památka, Dvůr Králové nad Labem, vodojem, TIBA

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.