pondělí 23. listopadu 2020 Klement

Vláda zakázala večerní vycházení. Omezené bude i nakupování, v neděli musí být zavřeno

, aktualizováno 26. října 2020, 21:53

Vláda dnes představila další balíček opatření k boji proti pandemii. Od úterní půlnoci platí zákaz volného pohybu osob mezi 21:00 a 4:59. V tento čas tak nebude dovoleno opouštět bydliště. Výjimku mají lidé na cestu do práce nebo k lékaři. Zároveň došlo k omezení otevírací doby obchodům, v neděli musí být zavřeno. Policie bude zákaz vycházení kontrolovat.

"Víme, že v domácím prostředí dochází k velkým akcím. Nová opatření tak budou skutečně kontrolována," řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Od středy bude v ČR platit zákaz vycházení mezi 21:00 a 04:59 

V Česku začne od středy kvůli epidemii covidu-19 platit zákaz nočního vycházení. Vláda na dnešním zasedání rozhodla, že lidé musí zůstávat doma mezi 21:00 a 04:59. Výjimky platí mimo jiné pro cesty do zaměstnání, výkon povolání, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku, ale také pro venčení psů ve vzdálenosti do 500 metrů od bydliště.

Opatření platí zatím do konce nouzového stavu 3. listopadu. Kabinet však pravděpodobně v úterý požádá Sněmovnu o prodloužení mimořádného stavu.

Kabinet naposledy zpřísnil omezení pohybu v Česku minulou středu. Od čtvrtka omezila vláda kontakty na setkávání nejvýše dvou lidí, pokud nejsou ze stejné domácnosti.

Maloobchod bude v neděli úplně zakázán

Maloobchodní prodej v provozovnách bude zakázán v neděli po celý den, v ostatních dnech od 20:00 do 05:00 ráno. Nevztahuje se to na čerpací stanice, lékárny nebo prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících, jako jsou letiště, železniční stanice nebo autobusová nádraží. Současně se omezení doby nevztahuje na prodejny ve zdravotnických zařízeních a na restaurace, které budou moci pokrmy připravovat a bude možné si je vyzvedávat, dodal.

Maloobchodní prodej i prodej služeb v provozovnách vláda původně omezila od čtvrtka 22. října zatím do 3. listopadu, dokdy je aktuálně platný nouzový stav. Kabinet ale podle vyjádření některých ministrů pravděpodobně požádá Sněmovnu o jeho prodloužení, jednat o tom bude v úterý.

Na trzích bude jen prodej potravin, počet lidí vláda omezila 

Vláda zakázala prodej na trzích kromě prodeje potravin na farmářských trzích. Dovolený je i prodej z pojízdných prodejen. Zároveň se ale na trzích zakazuje konzumace, stánky by měly být minimálně dva metry od sebe a maximální počet osob by měl být 20 lidí na 400 metrů čtverečních. 

"Zakazujeme prodej na tržištích s tím, že zákaz se nevztahuje na pojízdné prodejny a současně se nevztahuje na tržnicích na prodej ovoce a zeleniny, prodej mléka a výrobků z mléka, masa a výrobků z masa, vajec, pekařských a cukrářských výrobků, medu, ale vše z domácí provenience," uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Prymula: Veřejné i soukromé podniky by měly přikázat práci z domu 

Ve veřejných i soukromých podnicích, pokud je to možné, by podle Prymuly měla být přikázána práce z domu. V České republice nemají na práci z domu zaměstnanci zákonný nárok, zaměstnavatel ji ani nemůže jednostranně nařídit. Pracovník se zaměstnavatelem o ní musejí uzavřít písemnou dohodu nebo tuto možnost sjednat v pracovní smlouvě.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto vlada.cz

Štítky vláda, opatření, COVID-19, Roman Prymula, jednání, koronavirus, zákaz vycházení, zdravotní, systém, lockdown, ČR

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.