středa 28. října 2020 Státní svátek

Budoucí hejtman Červíček bude mít pět náměstků. Koaliční smlouva se podepíše příští týden

O podobě nové koalice se v Královéhradeckém kraji mluví od pondělí. Česká pirátská strana se nakonec rozhodla přidat se k vítězi voleb. Koaliční smlouva vítězné koalice skládající se z ODS, STAN a Východočechů, Pirátů, Koalicí pro Královéhradecký kraj a Spojenci pro Královéhradecký kraj se podepíše příští týden.

Na dnešní tiskové konferenci zástupci jednotlivých politických subjektů potvrdili, že mají jasno v tom, jak si rozdělí židle v radě kraje. Vítězná koalice získá čtyři, Piráti dostanou tři posty a koalice s TOP09 a Lidovci každá po jednom.

Prvním náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje se stane lídr Pirátů Pavel Bulíček, ten bude zodpovědný za investice. Životní prostředí bude spravovat Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), co by druhý náměstek. Martina Berdychová (Východočeši), která měla na starosti školství nově povede odbor sociálních věcí. Ekonomiku bude míst na starosti Rudolf Cogan (STAN) a školství si vezme na starosti Arnošt Štěpánek (Piráti). Zdravotnictví pak dostane Zdeněk Fink (HDK), exprimátor Hradce Králové a lékař.

Martina Červíčka, coby nového hejtmana Královéhradeckého kraje a bývalého náměstka pro dopravu nahradí v jeho funkci Václav Řehoř (ODS). Ten na kraji poslední čtyři roky vedl finance.

„Koaliční smlouvu podepíšeme během příštího týdne,“ potvrdil dnes odpoledne lídr vítězné koalice a budoucí hejtman Martin Červíček (ODS).

Koalice s tolika členy nebude fungovat, zní z opozice

Už na začátku týdne se hnutí ANO vyhradilo proti připravované koalici. Podle lídra ANO Jaromíra Dědečka nebude fungovat. Podle jeho slov je sestavení koalice z tolika politických stran nesmysl. „Myslím si, že členové koalice nebudou své koaliční partnery ani schopni vyjmenovat kolik jich je,“ řekl.

Hnutí ANO stejně jako minulý rok končí v opozici. Ve volbách se umístilo na druhém místě s rozdílem 1,5% za vítěznou koalicí ODS, STAN a Východočechů.

VOLBY 2020: Současná koalice je chybou. Nebude fungovat, tvrdí lídr ANO Dědeček

Včera odpoledne Hradecká Drbna psala o tom, že je jasno o nové vládnoucí koalici. Tu bude tvořit vítězná koalice tvořená ODS, STAN a Východočechů společně s Koalicí pro Královéhradecký kraj, Spojenci pro Královéhradecký kraj a Piráty. Celkem se...

Podle Martina Červíčka, coby nového hejtmana Královéhradeckého kraje je to v pořádku. Sám bude mít pět náměstků, což je podle jeho slov v takovém počtu koaličních partnerů normální. "Je to tak nastavené s ohledem na význam jednotlivých kompetencí a na zastoupení politických subjektů v koalici," komentoval budoucí hejtman zvýšení počtu náměstků. V současném vedení kraje jsou náměstci čtyři.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Lenka Hyndráková

Štítky volby, 2020, Královéhradecký, kraj, hejtman, náměstek, rozdělení, rada, koaliční, smlouva, dohoda, podpis, tisková, konference

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.