Dopravní policisté vyjížděli včera krátce před sedmou hodinou večer do Opočna. Řidič osobního auta pravděpodobně přehlédl protijedoucího neosvětleného cyklistu, kterému nedal přednost a srazil ho. Policisté proto apelují na cyklisty i chodce, aby využívali reflexní prvky.
Časy, kdy ještě v sedm hodin večer bylo světlo, už jsou dávno pryč. S podzimním obdobím se krátí dny a poměrně brzy se stmívá. To si nejspíš neuvědomil čtyřiatřicetiletý cyklista, který se vydal na cestu bez jakéhokoliv osvětlení a reflexních prvků.
Následkem toho pak byla srážka s osobním autem. Sedmačtyřicetiletý řidič ho přehlédl, nedal mu přednost a došlo ke střetu. Zraněný cyklista skončil v péči záchranářů.
„Veškeré okolnosti dopravní nehody jsou v šetření rychnovských dopravních policistů,“ řekla policejní mluvčí Lucie Konečná.

V souvislosti s touto nehodou policisté radí, jak zvýšit viditelnost chodců i cyklistů v období se sníženou viditelností
- Používejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je, abyste byli dobře vidět za světla i za tmy.
- Reflexní předměty umístěte nejlépe ke koncům rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu (cyklisté také na přilbu a kolo).
- Oblečení pro děti, školní brašny a doplňky, by měly být opatřené reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky.
- Cyklista je povinen za snížené viditelnosti mít za jízdy rozsvícen světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu se světlem červené barvy nebo přerušovaným světlem červené barvy. Varovné blikající koncové světlo je vidět až do vzdálenosti 1 000 metrů. Díky tomu může řidič cyklistu spatřit včas.
- Chodec je povinen být za snížené viditelnosti označen reflexními prvky mimo obec. Policisté doporučují, aby chodci měli tyto prvky i v obci. Mnohonásobně tím zvýší šanci, aby je mohli řidiči spatřit včas a správně zareagovat.