Každým rokem prochází hasiči z Královéhradeckého kraje odbornou přípravou v zařízeních, které simulují reálné podmínky požáru. Využívají k tomu takzvaný FLASHOVER kontejner na sportovním stadionu HSS Pardubického kraje ve Vysokém Mýtě. Jedním z výcviků prošli hasiči na konci září.
Osmihodinová příprava se skládá z teoretické a praktické části. Při teoretické se hasiči seznamují s metodikou dynamiky požáru, požárů v uzavřených prostorech a ovládání technických prostředků při zdolávání požárů.
Praktickou část už hasiči absolvují v prostoru FLASHOVER kontejneru. Ten slouží k simulaci skutečných podmínek, které se dějí při požáru v uzavřeném prostoru. „Příslušníci si zde mohou za skutečně tvrdých podmínek nacvičit taktiku a vedení zásahu při požárech v podmínkách celkového vzplanutí. Teploty v trenažéru přitom mohou dosahovat 600 až 1000 stupňů Celsia, říká mluvčí hasičů Martina Götzová.
Vzniká při shromáždění většího množství hořlavých plynů v počáteční fázi požáru u stropu hořící místnosti. Velmi zahřáté plyny jsou vytlačovány zplodinami hoření z hořící místnosti do okolí. Tady se mísí se vzdušným kyslíkem. „Jestliže koncentrace hořlavých plynů dosáhne mezi hořlavosti, dojde k jejich vznícení a rychlému rozšíření požáru,“ říká mluvčí.
Tak se jmenuje situace, kdy náhle vzplanou všechny hořlavé materiály v celém prostoru hořící místnosti najednou. Hořlavé hmoty jsou zahřáty na takovou teplotu, při které uvolňují ze svého objemu hořlavé plyny a páry.
„V momentě, kdy se koncentrace těchto plynů a par dostane nad spodní mez výbušnosti (teplota v místnosti je v tu dobu více než 800 stupňů Celsia), dojde k jejich okamžitému vznícení,“ doplňuje Götzová.
Při požáru v uzavřené místnosti může dojít po fázi volného rozvoje k takovému poklesu koncentrace kyslíku ve vzduchu, že už není možné, aby hořelo. Místnost je následně zaplněna hustým kouřem. Teplota v místnosti může dosáhnout až na 500 stupňů Celsia a tlak vzduchu rychle roste
Intenzivním sálavým teplem se do vzduchu začínají uvolňovat výbušné plyny z předmětů v zasažené místnosti. Tyto plameny zvyšují spolu s horkými zplodinami hoření riziko vzniku backdraftu. „Ten vzniká tehdy, vnikne-li do místnosti čerstvý vzduch s normální koncentrací kyslíku. Vniklý vzduch naředí směs horkých plynů pod horní mez výbušnosti," vysvětluje mluvčí. Pak už nic nebrání výbuchu směsi hořlavých plynů a par v místnosti, která byla zasažena.
Při jakémkoliv porušení těsnosti takové místnosti, ale hrozí výbuch. Varovnými signály, které upozorňují na nebezpečí backdraftu jsou podle hasičů tyto:
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.