V Jičíně na Valdštejnově náměstí dnes odhalily tři Kameny zmizelých. Ty připomínají rodinu Háhnových, kteří byli zavražděni během nacistického teroru za druhé světové války. U odhalení kamenů byl i příbuzní rodiny.
Členové rodiny Háhnových – Anna, Viktor, a Jiří – byli Jičíňáci zapojení do místních spolků. Byli členy veřejnosti, účastnili se kulturních a společenských událostí ve městě. V očích nacistů se neprovinili ničím jiným než svým původem. „Právě kvůli němu jim byla odebrána i ta nejzákladnější důstojnost a nakonec, v roce 1944, byli zavražděni,“ řekl dnes Jan Jireš, mluvčí radnice. Zemřeli v Osvětimi krátce předtím, než tábor dobyli vojáci Rudé armády.
„Je nesmírně důležité neustále připomínat hrůzy holocaustu nejen pro připomenutí minulosti a památky obětí. Při pohledu na jičínské stolpersteiny bychom měli myslet na to, co může způsobit lidská nenávist a netolerance, když jim dáme prostor. Šiřitelů nenávisti je bohužel v každé době dostatek,“ řekl místostarosta Jičína Petr Hamáček (Sdružení pro Jičín).
Na slavností odhalení dorazilo několik desítek místních, studenti Střední průmyslové školy v Jičíně i vedení města. Kameny zmizelých odhalily dcery Vereny a Jana Mühlsteinových, které společně s celou rodinou přicestovaly z Německa.
Jičín se do sítě měst, které mají v ulicích takzvané Kameny zmizelých připojilo už v roce 2019. Na Žižkově náměstí je takových kamenů osm. Ty připomínají nacisty vyvražděnou rodinu Steinerových.
Celoevropská síť kamenů vznikla už v 1992 z iniciativy německého umělce Guntera Demniga, jenž první kámen zasadil v Kolíně nad Rýnem. Z nápadu se stala široká iniciativa a první kámen v České republice byl umístěn v roce 2008.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.