Nejvýše položené hnízdiště jiřičky obecné v České republice je na Luční boudě v Krkonoších v nadmořské výšce 1410 metrů. Vyplynulo to z dosud nejrozsáhlejšího mapování hnízdišť tohoto druhu v Krkonoších a Podkrkonoší. Ornitologové pátrali po hnízdech jiřiček také na nedaleké Sněžce, ale tam žádné neobjevili.
Ornitologové od 1. června do 31. srpna prozkoumali území mezi hranicí s Polskem a linií obcí Harrachov - Vysoké nad Jizerou - Martinice v Krkonoších - Hostinné - Trutnov - Žacléř - Královec.
"Nejvýše položená hnízdní kolonie jiřičky obecné v celé České republice je na Luční boudě. Kolonie tam má 52 hnízd. Sice nejde o nejvýše položenou kolonii ve střední Evropě, ale o jednu z nich určitě," řekl Dušan Vodnárek z Východočeské pobočky ČSO.
Podle něj jde o souhru okolností, že jiřičky v takovém počtu na Luční boudě hnízdí, a to počínaje vhodným podkladem pro stavění hnízd, dostatkem potravy nebo dostatkem vody. "Vše nasvědčuje tomu, že hmyz se v důsledku oteplování posouvá do vyšších nadmořských výšek, jiřičky tam mají dostatečný zdroj potravy. Svoji roli může hrát i větší dostupnost vody, nedaleko jsou rašeliniště," řekl Vodnárek.
"Celkem se nám podařilo zmapovat 104 obcí nebo jejich částí a 72 horských bud či lučních enkláv. Zaznamenali jsme 3355 hnízd jiřiček. Z tohoto počtu se nacházelo 166 hnízd na horských boudách, 1707 hnízd v horských a podhorských oblastech a 1482 hnízd v Podkrkonoší," uvedla koordinátorka sčítání Hana Trachtulcová z Východočeské pobočky ČSO.
Z průzkumu také vyplynulo, že více než 70 procent jiřiček hnízdí v nadmořské výšce 350 až 500 metrů. Nejčastěji se nacházejí na budovách zemědělských usedlostí a farem. Významným hnízdištěm ve městech jsou bytové domy a panelová sídliště. "Počty jiřiček v Krkonoších se od roku 2012 nemění, v Podkrkonoší mírně přibývají," uvedl Vodnárek.
Při odhadu jejich počtu v Krkonoších dosud ornitologové vycházeli jen z modelů, které vznikaly při plošném monitoringu ptáků.
Lidé často zaměňují jiřičky s vlaštovkami. Oba druhy jsou si nejen velikostně podobné, ale sdílí podobný životní prostor a mají i podobnou hnízdní strategii. Liší se ale například tvarem hnízd, jiřičky je mají kulovitá, v horní části s malým vletovým otvorem, zatímco vlaštovky budují miskovitá hnízda a celá jeho horní strana je otevřená. Jiřičky hnízdí vždy na vnějších stranách objektů, vlaštovky uvnitř budov, uvedli ornitologové.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.