Roušky budou od 1. září povinné i v kadeřnictvích a dalších podobných službách nebo restauracích mimo konzumaci jídla a nápojů. Povinné budou jak pro hosty, tak i pro obsluhu. V říjnu se budou muset nosit roušky i ve volebních místnostech.
Podle ministerstva zdravotnictví, jde o důležité preventivní opatření nejen v souvislosti s koronavirem, ale také v rámci blížícího se období zvýšeného výskytu respiračních nákaz. Cílem je ochránit zranitelné skupiny obyvatel.
"Pravidla pro používání roušek jsme nastavili tak, aby zahrnovala místa, kde lze předpokládat vyšší riziko nákazy. Často se jedná o veřejné prostory, ve kterých nelze zajistit udržování dostatečného rozestupu," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Od 1. září bude nutné mít zakrytý nos a ústa ve všech obchodech, úřadech, poštách, obchodních centrech nebo v provozovnách poskytujících služby. Například v kadeřnictvích nebo provozovnách, kde provádí pedikúru a manikúru. V kadeřnictvích musí mít roušku kadeřnice i zákazník. Ochranný štít není podle Vojtěcha dostatečnou ochranou.
Povinné budou roušky i ve školách, kostelích nebo v provozovnách kulturních akcí. Tedy v kinech, divadlech a koncertních sálech. Roušky budeme muset mít i při cestování veřejnou dopravou. V MHD, ve vlacích a autobusech, ale i v taxíku. Opatření se týká organizovaných autobusových zájezdů. Řidičů veřejné dopravy se opatření netýká, pokud nejsou v přímém kontaktu s cestujícím.
Odložit roušku bude možné v restauraci při konzumaci potravin a nápojů. V prostředcích veřejné dopravy ji můžeme sundat, pokud konzumaci umožňuje přepravní řád. Podobná pravidla se budou týkat i kaváren a barů.
„V restauracích a dalších provozovnách stravovacích služeb bude vyžadována ochrana dýchacích cest u obsluhy, která přichází do úzkého kontaktu s větším množstvím osob. Při pohybu po stravovacím zařízení, tedy mimo dobu konzumace se tato povinnost vztahuje také na hosty. Takto nastavená pravidla však nepředstavují žádnou novinku, vycházejí z již v minulosti nastaveného a osvědčeného modelu u nás i ze zahraničních zkušeností,“ vysvětlil Rastislav Maďar, vedoucí epidemiologické pracovní skupiny při MZ ČR.
Povinné nošení ochrany dýchacích cest se nevztahuje na děti do dvou let, na osoby s poruchou intelektu a v dalších případech, které stanovuje mimořádné opatření. „Při přípravě opatření jsme se snažili zohlednit celou řadu běžných denních situací. Nošení roušek se nevztahuje také například na sportovce, a to jak v tělocvičnách, tak fitness centrech. Další výraznou výjimkou jsou vnitřní koupaliště, sauny nebo lázeňské a léčebné bazény,“ uvedla hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.
Nově bude nutné nasadit roušku na všech vnitřních hromadných akcích bez ohledu na to, kolik je tu účastníků. Výjimku budou mít opět moderátoři, redaktoři, osoby při provádění autorského díla (například divadelního, tanečního, hudebního apod.) nebo sportovci v době tréninku, zápasu nebo soutěže.
Kapacita účastníků zůstává stejná. U vnitřních hromadných akcí je kapacita 500 osob. Na venkovních hromadných akcích pak 1000 osob. Nově bude možné účastníky akcí výlučně s místy k sezení rozdělit do nejvýše deseti oddělených sektorů, z nichž každý má svůj vstup z venkovních prostor a účastníci nemohou mezi sektory přecházet.
U hromadných akcí na stání platí dosavadní maximální počet pěti sektorů. Dále platí, že v případě venkovních prostor obsazených sedadly se omezuje sezení tak, že je obsazena nejvýše polovina celkového počtu sedadel a účastníci akce využívají k sezení každou druhou řadu.
Platit bude stejné pravidlo, jako na jaře. V průběhu obřadu novomanželé roušku mít nemusí. Pokud probíhá svatební hostina, platí stejná pravidla jako u restaurací. Při konzumaci mít hosté roušku nemusí, ale jinak ano.
Mimořádné opatření je vydáváno podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Sankce mohou být stanoveny až do výše tří milionů korun. „Ty pokuty se v naprosté většině do této výše nevyšplhají,“ říká Rážová.
Krajské hygienické stanice tedy mohou případně udělit sankci od 0 do 3 milionů korun. „Záleží na tom, zda se to týká právnické osoby, organizátora akce, který nezajistil povinnosti, jenž jsou v mimořádném opatření nastaveny, a dalších,“ doplňuje Vojtěch.
Ministerstvo zdravotnictví vydá mimořádné opatření pro krajské hygienické stanice, praktické lékaře a další poskytovatele zdravotních služeb, kteří mají oprávnění indikovat vyšetření. V manuálu bude upřesněno, jak se ukončuje karanténa a izolace.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.