středa 23. září 2020 Berta

Rozpadne se kvůli vedoucí odboru koalice? Je to možné, tvrdí náměstek Hanousek

Rada města Hradec Králové ani v posledním kole neschválila novou vedoucí odboru životního prostředí. Tyto neshody tak vedou k vypjaté situaci, kterou místní koalice nemusí ustát. Někteří členové rady v tom vidí politický nátlak ostatních stran.

O tom, že je magistrát v Hradci Králové přes tři měsíce bez vedoucího odboru životního prostředí Hradecká Drbna psala ZDE. Obsazení této pozice bylo jedním z hlavních bodů i na včerejším jednání rady města. Ani v tomto případě se s problémem nepodařilo pohnout, odbor tak stále zůstává bez vedení.

Koncem května odešla do důchodu Iva Šedivá, od té chvíle se radě města nepodařilo sehnat náhradu. Výběrové řízení bylo vyhlášeno celkem třikrát. Dvakrát ho rada smetla ze stolu, potřetí neschválila vítězku. Tu samou uchazečku rada neschválila ani po čtvrté. Podle některých členů rady za to může ovlivňování ostatních politických stran.

„Vybrali jsme jednu uchazečku, která vystudovala Masarykovu univerzitu. Dokonce měla i dostatečné zkušenosti na Ministerstvu životního prostředí, a dokonce i ve vládě,“ řekl Hradecké Drbně náměstek primátora Martin Hanousek (Zelení). Ten zároveň dodává, že by rada města neměla do těchto výběrových řízení zasahovat. Na pozici vedoucí odboru jí doporučila tajemnice města.

Členům rady města za ANO se však nelíbí její vzdělání, podle nich je nedostačující a s funkcí nemá dostatečné zkušenosti. „Byla jsem proti, politické ovlivňování ale odmítám. Chtěla jsem pouze více informací o osobě, která byla vybraná. Dle mého neměla uchazečka dostatečnou praxi,“ hájí se náměstkyně Věra Pourová (ANO 211).

Neshody mohou vést k rozpadu koalice

Podle náměstka Hanouska nemůže současná koalice tímto způsobem fungovat dál. Do konce prázdnin chce společné jednání Změny pro Hradec a Zelených. Pro zpravodajský portál Deník uvedl, že buď se změní fungovaní současné koalice, nebo bude muset vzniknout nová.

Zároveň ale potvrdil, že vypovídat smlouvu během prázdnin nemá smyl. Případný rozpad a složení nové koalice by zabralo několik týdnů, ne-li měsíců. K situaci se navíc musí vyjádřit i ostatní politické strany ve vedení města.

„Já se k tomu nemůžu vyjadřovat. Ze strany ODS jsem nic nezaznamenal. S panem Hanouskem však problém proberu a pokusíme se ho vyřešit,“ řekl primátor Alexandr Hrabálek (ODS). Primátor Hradce Králové stále věří, že se problém podaří vyřešit a koalici zachránit.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto MMHK

Štítky koalice, rada, město, Hradec Králové, Zelení, ANO, náměstek, odbor, životní prostředí, výběrové, řízení, neshody, rozpad, smlouva

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.