čtvrtek 13. srpna 2020 Alena

V Královéhradeckém kraji stoupá počet legálně držených zbraní. Nosit jí u sebe může každý padesátý

V Královéhradeckém kraji se za poslední čtyři roky počet držitelů zbrojních průkazu nikterak zásadně nezvedl. Stále se však zvyšuje počet legálně držených zbraní. Těch je aktuálně v Královéhradeckém kraji 47.778 kusů. Ty jsou rozdělené mezi 14.606 držitelů zbrojních průkazů.

„Nutno podotknout, že v těchto statistikách nejsou započítané zbraně kategorie D,“ vysvětluje mluvčí policie Magdaléna Vlčková. Na tyto zbraně nepotřebuje jejich majitel vlastnit zbrojní průkaz, většinou se jedná o vzduchovky nebo plynové zbraně.

Naopak, počet žadatelů o zkoušky odborné způsobilosti se za posledních pět let snížil. Zatím, co v roce 2015 chtělo zbroják 1.164 lidí, letos jich je zatím pouze 192.

V celé České republice má zbrojní průkaz přes 300 tisíc lidí. Celkem mají v držení bezmála 900 tisíc zbraní.

Každý padesátý v kraji u sebe může mít zbraň

Držitelé zbrojních průkazů jsou rozděleni do pěti skupin – pro sportovní a sběratelské potřeby, pro lov, výkon povolání a ochranu zdraví majetku. Právě poslední ze zmíněných skupin (skupina E) opravňuje majitele zbraně nosit skrytě na veřejnosti.

Takových lidí je v Královéhradeckém kraji aktuálně 11.314. Podle posledního sčítání žije v našem regionu 551.021 lidí, to teoreticky znamená, že každý devětačtyřicátý člověk u sebe může nosit legálně drženou zbraň. Je však nutné říct, že většina žadatelů o zbrojní průkaz si o skupinu E žádá „z dobrého pocitu“, jen proto že může. I když pak možnost nosit zbraň nikdy nevyužije.

Získat zbrojní průkaz není v ČR jednoduché

Zbrojní průkaz v České republice není jednoduché získat, rozhodně se nejedná o podobné zkoušky jako například v autoškole. Zájemce musí mít lékařské potvrzení, mít čistý trestní rejstřík, projít složitou byrokracií, testy a praktickou zkouškou. Na té při každém termínu vypadne nejvíce žadatelů. 

„Mnoho žadatelů o zkoušku odborné způsobilosti opakuje i několikrát, přičemž nejčastěji nesplní praktickou část zkoušky – bezpečnou manipulaci se zbraní,“ dodává mluvčí. Všeobecně platí, že bez připraveného kurzu většina žadatelů udělá při manipulaci se zbraní před komisařem chybu. Jde však pouze o první část praktické zkoušky, druhou je střelba na pevný cíl.

Teoretická zkouška už autoškolu připomíná o trochu více. Žadatel musí správně napsat test, který se skládá z 30 otázek. Všechny cvičné otázky jdou dohledat na internetu, je jich přes 500. Největší část je legislativní. Dále jsou tu otázky z nauky o zbrani a zdravotnického minima.

Po složení zkoušek není stále vyhráno. Následně je třeba předložit policii žádost o vydání zbrojního průkazu, na to má příslušný útvar dva měsíce. Mezi tím si žadatele pořádně proklepne. „Policie posuzuje jeho bezúhonnost a spolehlivost. Například zda nebyl odsouzen za úmyslný trestný čin nebo nespáchal dva a více určitých přestupků“ vysvětluje Vlčková. Pokud tyto podmínky splní, získá žadatel zbrojní průkaz na 10 let.

Na zkoušku se čeká zhruba dva měsíce

Jeden z členů naší redakce si zkusil v Hradci Králové podat přihlášku ke zkoušce odborné způsobilosti. Nejbližší termín byl 1. září, tedy za necelé dva měsíce. „Já jsem chtěla dělat zkoušky ve Smiřicích. Ke zkouškám tak půjdu až v říjnu,“ řekla redakci jedna z dalších uchazeček Tereza Hladíková.

Za dlouhou čekací dobu na zkoušky může podle policie částečně koronavirus. Během pandemie se zkoušky odborné způsobilosti nekonali. „Protože cca 1/3 žadatelů zkoušku odborné způsobilosti opakuje, je s nimi počítáno na nejbližší další termín, takže volná kapacita je tedy snížena. Čekací doba na vykonání zkoušky je tedy skutečně cca 2 – 3 měsíce, ale není to z důvodu vyššího zájmu o zbrojní průkazy,“ dodává mluvčí policie.

Pokud žadatel neuspěje u teoretické části zkoušky, může o nový termín požádat až po třech měsících. Pokud žadatel nezvládl praktickou část, má nárok jí jednou opakovat. Nejdříve však za 15 dní a nejpozději dva měsíce po neúspěšné zkoušce.

Kategorie zbrojních průkazů v ČR:

  • Skupina A – ke sběratelským účelům
  • Skupina B – ke sportovním účelům
  • Skupina C – k loveckým účelům
  • Skupina D – k výkonu zaměstnání nebo povolání
  • Skupina E – k ochraně zdraví, života nebo majetku

Máte nebo uvažujete o zbrojním průkazu?

Celkem hlasovalo1986 čtenářů

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo30 čtenářů

Štítky zbraň, průkaz, pas, zbrojní, Královéhradecký, kraj, policie, zkouška, střelba, statistika, povolení, skupina, E, postup

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.