úterý 11. srpna 2020 Zuzana

VIDEO: Královéhradečtí celníci zastavili kamion s 25 tunami nelegálního odpadu. Pokuta se může vyšplhat na 50 milionů

Celní správa se tento týden zapojila do celorepublikové akce zaměřené na přepravu nelegálního odpadu. V Královéhradeckém kraji měli celníci štěstí, na D11 ve směru na Hradec Králové zastavili kamion, jehož řidič nepředložil potřebné papíry. Převážel celkem 25 tun odpadu.

„Polský řidič, který odpad převážel, deklaroval přepravu plastu a kaučuku. Naplněné bílé plastové obaly však obsahovaly navíc příměsi kovů, měděných drátů, tištěných obvodů a dalších látek,“ řekla mluvčí celníků Královéhradeckého kraje Jitka Fajstavrová. Kamion tak odstavili a odpad poslali zpět k majiteli, od kterého poputoval.

Řidič sice předložil kontrole dokumenty, v nich ale bylo několik nedostatků a nepravdivých údajů. Jejich vystavení a celý případ tak řeší přímo Ministerstvo životního prostředí České republiky ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí, to bude v přestupkovém řízení rozhodovat o uložení správního trestu.

„Pokuta může dosáhnout výše až 50 milionů korun,“ dodává mluvčí. Převážení odpadů přes hranice České republiky se musí řídit přísným zákonem. Ten upravuje převoz jak z, tak do České republiky.

Akce se konala v celé České republice

„V devíti případech bylo Českou inspekcí životního prostředí nařízeno odstavení vozidla a vysloven zákaz jízdy. Vozidla převážela jiný druh odpadu (místo granulátu k druhotnému zpracování – směsný odpad, stavební suť, komunální odpad atp.), než který přepravci uváděli v předložených dokladech, popř. nepředložili žádné dokumenty k nákladu,“ řekla mluvčí Celní správy České republiky Martina Kaňková.

Nejvíce případů odhalila kontrola v Plzeňském kraji, zde zastavila celkem tři kamiony s nelegálním odpadem. V Ústeckém a Karlovarském kraji po dvou. V Královéhradeckém kraji a například Praze narazila Celní správa pouze na jeden případ v každém z regionů.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto Celní správa Královéhradeckého kraje

Štítky kamion, D11, Polsko, odpad, převoz, Celní správa, celník, kontrola, akce, pokuta, odstavení, policie, ministerstvo, 50, milionů

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.