čtvrtek 13. srpna 2020 Alena

Policisté budou o víkendu kontrolovat bezpečnost na silnicích. Zaměří se na rychlost i alkohol

Policisté chystají o nadcházejícím víkendu rozsáhlou bezpečnostní akci na českých silnicích. Na různých místech Česka budou kontrolovat dodržování pravidel provozu, nově se zapojí i letecká služba Policie ČR. Na tiskové konferenci o tom informoval šéf dopravní policie Jiří Zlý.

Do akce se v celé zemi zapojí stovky policistů. "Jedná se celkem o nasazení 23 hlídek navíc, které budou působit dnes, po celou sobotu a celé nedělní odpoledne. Primárně budou dohlížet na plynulost provozu, zejména na dálnici D1, kde je čilá stavební činnost a mohou zde vznikat různé krizové situace, ale také samozřejmě na dodržování pravidel silničního provozu," řekl Zlý. Policisté budou kromě dálnic hlídkovat i na vybraných rychlostních silnicích.

Policejní vrtulníky budou o víkendu pomáhat hlídkám s informacemi dopravního zpravodajství o plynulosti provozu, ale i o mimořádných situacích. Zároveň také budou dokumentovat různé přestupky, jako je nesprávné předjíždění či porušení zákazu předjíždění nákladních vozidel nebo nedodržování bezpečné vzdálenosti mezi nákladními vozidly, vysvětlil Zlý.

Podle ředitele se příčiny nehod o prázdninách nijak nevymykají celoročním trendům. "Nejtragičtější příčiny, které tvoří více jak 50 procent smrtelných následků, jsou nedodržování rychlosti, nepřizpůsobení rychlosti dopravně-technickému stavu vozovky, nevěnování se řízení a přejetí do protisměru," uvedl Zlý.

Policisté podle něj budou ve větším počtu na silnicích po celou dobu letních prázdnin, zejména v nejvytíženější dny, jako jsou pondělí a pátek. Další velkou bezpečnostní akci pak plánují na konec prázdnin.

Loni podle Zlého policie o letních prázdninách evidovala okolo 18.000 dopravních nehod, při kterých zemřelo 118 lidí. V letošním roce se zatím počet dopravních nehod snížil, během nouzového stavu klesl v meziročním srovnání o třetinu. Počty usmrcených ale podle Zlého zůstávají stejné, od začátku roku do včerejšího dne zemřelo na silnicích 222 lidí. Nárůst je podle něj u nejzranitelnějších účastníků silničního provozu, jako jsou chodci, cyklisté či motocyklisté.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Tomáš Vodička

Štítky policie, kontrola, víkend, akce, doprava, rychlost, měření, bezpečnost, Královéhradecký kraj, ČR

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.