pondělí 1. června 2020 Laura

Na letišti v Hradci Králové vznikne azyl pro nakažené lidi bez domova

Město musí vybudovat dočasný azyl pro nakažené lidi bez domova. Mimořádně o tom rozhodla vláda a vedení Královéhradeckého kraje. Úkolem je zařídit přístřeší osobám vykázaným z důvodu domácího násilí, u nichž bylo potvrzené onemocnění COVID-19 nebo jim byla nařízena karanténa. Tito lidé tak útočiště najdou na letišti.

„Město poskytne v první řadě objekt, který přes zimu využívá Oblastní charita jako noclehárnu pro bezdomovce. Město zároveň těmto osobám musí zajistit dodávku potravin, ostrahu objektu a okolí by pak měla zajistit Policie ČR ve spolupráci s hradeckými strážníky,“ říká mluvčí města Kateřina Šmídová.

Kvůli nařízení narychlo zasedala krizový štáb města. „Jednoznačně jsme se shodli, že objekt na letišti bude pro tento případ vhodný, ale zároveň jsme v celé záležitosti objevili celou řadu neznámých, které bude nutné co nejdříve dořešit,“ říká primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek.

Lidé bez domova jsou v Hradci Králové problém, nedodržují koronavirová opatření. Na území města jich žije okolo 20 až 30, nepoužívají roušky, nebo je vůbec nemají. „Strážníci, pokud se setkají s bezdomovcem bez roušky, tak mu jí poskytnou," uvedla mluvčí hradecké městské policie Eva Kněžourová.

Ubytovna na letišti v Hradci Králové pojme 25 lidí bez domova, má sociální zařízení, toalety i umývárnu. Kolika lidí se toto nařízení bude týkat nikdo neumí odhadnout.

„Na letišti však máme vytipované další prostory, které bude sice třeba vyklidit, drobně upravit a dovybavit, ale poměrně rychle by se dala celková kapacita takovéhoto zázemí navýšit o dalších zhruba šedesát míst,“ říká náměstkyně primátora Věra Pourová.

Bezdomovci bez příznaků nemoci využít služeb azylových zařízeních. "Využívá toho téměř polovina bezdomovců. Většina z celkového počtu je pod kontrolou terénních pracovníků," dodala Kněžourová.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky bezdomovci, azyl, letiště, Hradec Králové, COVID-19, koronavirus, opatření magistrát

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.