Počasí dnes19 °C, zítra22 °C
Sobota 3. června 2023  |  Svátek má Tamara

V Trutnově letos narazíte na hmyzí hotely. Pomůžou především včelám

Technické služby v Trutnově zahájily letošní péči o zeleň a přípravu hmyzích hotelů. Na ty narazíte hned na třech místech. Ve městě navíc připraví výzdobu podloubí, kruhových objezdů a také luční louky. Zeleň letos městskou kasu vyjde na 17 milionů korun.

„Hmyzí hotely slouží jako domov pro nejrůznější druhy hmyzu, které se v dané lokalitě nachází přirozeně. Jde o prvek, který slouží k environmentální výchově a má především edukativní funkci,“ říká ředitel Technických služeb Trutnov Lumír Labík.

Nejčastěji hmyzí hotely vyhledávají včely. Záměrně se zabydlují v dlouhých, hlubokých skulinách, kde mohou klást vajíčka. Hned za samotářkami se mezi prvními určitě přihrnou škvoři. Ti preferují „pokoje“ ze sena nebo slámy. Následovat je budou slunéčka a další hmyz.

„Kostru lze vyrobit z čehokoliv. Může být dřevěná, betonová, kovová, zděná. Tvarové i materiálové fantazii se zde meze nekladou. Viděl jsem již krásně zabydlené příbytky vyrobené ze staré pračky i ledničky. Hloubka pro výplň by ale měla být minimálně 15 cm,“ říká včelař Jiří Cafourek.

Tím práce v Trutnově nekončí

Stejně jako v minulých letech technické služby vyzdobí město. Jejich pracovníci rozmístí 177 kusů květinových mís na podloubí, 18 závěsných truhlíků ozdobí trutnovské mosty a 22 kusů bude pověšeno na sloupy veřejného osvětlení.

„Kruhový objezd na Polské ulici u kina opět ozdobí květinový drak, kterého jsme zrekonstruovali,“ uzavírá Labík. Péče o zeleň vyjde město Trutnov ročně na 17 milionů.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto město Trutnov

Štítky hmyzí hotel, příroda, zeleň, Trutnov, technické služby, výzdoba, Jiří Cafourek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.