pátek 5. června 2020 Dobroslav

V Krkonoších se zřítil skialpinista, zasahovat musel vrtulník

V Obřím dole ve Velké Studniční jámě na úbočí Studniční hory v Krkonoších se včera odpoledne zranil skialpinista. Utrpěl středně těžké zranění po pádu v extrémním terénu. Mladého muže zachraňoval záchranářský vrtulník ve spolupráci s Horskou službou a hasiči. Zásah vrtulníku označil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák za náročný. Zraněný muž se v oblasti pohyboval s dalšími dvěma sportovci.

"Zraněného muže záchranáři na laně vyzvedli z lavinového svahu a transportovali na nejbližší dostupné místo. Tam mu mohli poskytnout potřebnou přednemocniční péči," uvedl mluvčí záchranářů Ivo Novák.

Poté byl s podezřením na poranění hrudníku přepraven letecky do FN Hradec Králové. "Zraněný byl při vědomí a se záchranáři komunikoval. Zranění lze označit za středně těžké," řekl Novák.

Podle záchranářů se skupina sportovců nelegálně pohybovala v první zóně národního parku, navíc v době vyhlášeného nouzového stavu. Nezodpovědné chování lyžařů si vyžádalo zásah vrtulníku a desítky záchranářů z různých složek IZS. "Pokud by se navíc vystavili kontaktu s rizikovým jedincem, znamenalo by to karanténu mimo jiné pro celou posádku vrtulníku, tedy pilota, lékaře a leteckého záchranáře. Minimálně na 14 dní by se tak oslabil tým letecké záchranné služby pro Královéhradecký a část Pardubického kraje," uvedl Novák.

Podle záchranářů by se lidé v Krkonoších měli zvláště v tomto mimořádném období chovat při svých aktivitách v přírodě zodpovědně a zbytečně neriskovat.

V Krkonoších nadále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Laviny hrozí výjimečně v lavinových katastrech. Přestože v ČR platí nouzový stav, na horách se pohybuje stále dost lidí. Na hřebenech Krkonoš je 40 až 110 centimetrů sněhu, více ho je na návětrných svazích a žlabech, jde většinou o lavinové katastry.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. Zimní sezona v Krkonoších kvůli vládním nařízením v souvislosti s šířením koronaviru skončila předčasně v polovině března, zavřít musela lyžařská střediska i další horské atrakce a služby.

Autoři | Foto ZZS HK

Štítky ČR, koronavirus, rekreace, Krkonoše

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.