středa 19. února 2020 Patrik

Vichřice Sabine poničila v KRNAP asi 5000 metrů krychlových dřeva

Vichřice, která se přes Královéhradecký kraj přehnala na začátku týdne, v Krkonoších na lesních porostech větší škody nenapáchala. Podle dosavadních zjištění vítr na území Krkonošského národního parku (KRNAP) poničil asi 5000 metrů krychlových dřeva. Orkán Kyrill v lednu 2007 poškodil v Krkonoších 88.000 metrů krychlových dřeva a zasáhl plochu 3900 hektarů.

"Tentokrát jde převážně o jednotlivé stromy či malá ložiska, zatím jsme neobjevili žádné rozsáhlé plošné škody. Vítr zasáhl spíše jižní část národního parku a hlavně pak podhůří," řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

I když na Sněžce v pondělí přístroje naměřily vítr v nárazech až 198 km/h, tedy sílu orkánu, na hřebenech dosahoval už zhruba polovičních hodnot. V nejvyšších partiích Krkonoš převažuje bezlesý ekosystém arkto-alpinské tundry. V nížinách měl vítr rychlost v nárazech asi 100 kilometrů za hodinu.

Hradecký kraj je méně postiženým regionem. Například Generali Česká pojišťovna v hradeckém kraji v souvislosti s vichřicí eviduje k dnešnímu dopoledni 450 škod přibližně za 15 milionů korun. Ve Středočeském kraji, kde je hlášeno nejvíce škod v ČR, eviduje Generali Česká pojišťovna 1100 událostí téměř za 25 milionů korun. Pojišťovna Allianz ve středu uvedla objem škod v hradeckém kraji ve výši 1,2 milionu korun a energetici na východě Čech, tedy i v Pardubickém kraji, předběžně vyčíslili škody na elektrických vedeních poničených větrem na dva miliony.

Vichřice, která v Německu dostala jméno Sabine, nejvíce škod v hradeckém kraji napáchala v pondělí 10. února odpoledne, především na Náchodsku a Trutnovsku. Hasiči v kraji od nedělních 20:00 do úterní půlnoci evidovali 418 událostí, z toho asi 380 souviselo s větrem. Nejčastěji odstraňovali stromy a větve ze silnic, pomáhali s jištěním uvolněných střech.

Společnost ČEZ Distribuce v pondělí ve 13:00 vyhlásila v hradeckém kraji kalamitní stav, desetitisíce domácností byly bez proudu. V pondělí ve 23:00 energetici odvolali kalamitu v okresech Hradec Králové, Jičín a Rychnov nad Kněžnou a v úterý v 15:00 i v okresech Trutnov a Náchod.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, počasí, rezervace, pojišťovny, škody, Královéhradecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.