sobota 25. ledna 2020 Miloš

Vědci ze Safari parku ve Dvoře Králové vytvořili další embryo nosorožců

Vědecký tým ze Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem minulý rok v prosinci vytvořil třetí životaschopné embryo nosorožce bílého severního. Ty jsou nově připravena na vložení do náhradní matky. Dvě poslední samice žijí v keňské rezervaci a patří Safariparku.

„Nevíme kolik embryí budeme potřebovat k úspěšnému narození nového severního bílého nosorožce. Proto je každé embryo tak důležité,“ uvedl dnes ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas. Úspěšným vytvořením třetího embrya se tak několikanásobně zvedla šance, že se skutečně podaří samici oplodnit. 

Samotná embrya se podařilo vyvinout v Itálii. V laboratoři Aventea. Celkem bylo samicím odebráno devět vyzrálých vajíček. Jen jedno se však podařilo úspěšně oplodnit. „Skutečnost, že se nám podařilo vytvořit jen jedno embryo ukazuje, že nemůžeme ztrácet čas. Stárnutí zvířat hraje proti nám,“ uvedl vedoucí týmu laboratoře Aventea Cesare Galli

Vědci ovšem nepolevují a snaží se připravit další embrya. V Keni už je také sperma posledního severního bílého nosorožce samce Sudána, který uhynul v březnu roku 2018. V tuto chvíli materiál vědci prozkoumají aby zjistili, zda je k tomuto použití vhodný. 

Na světě je v tuhle chvíli jen posledních pár kusů ohrožených nosorožců. Umělé oplodnění a vytvoření embryí je tak jediná šance, jak zabránit vyhynutí tohoto druhu. 

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Safari park Dvůr Králové nad Labem

Štítky dvůr králové, zoo, safaripark, nosorožec, záchrana, emryo, keňa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.