sobota 7. prosince 2019 Ambrož

Na happening k roku 1989 přišly v Hradci Králové stovky lidí

Stovky lidí se dnes odpoledne v Hradci Králové přišly podívat na studentský happening na Ulrichově náměstí k 30. výročí listopadových událostí. Vše se odehrávalo u zdi z papírových krabic, která vznikla jako rekonstrukce stavby zdi z krabic v prosinci roku 1989 na tehdejším Gottwaldově náměstí. V prosinci 1989 byla papírová zeď v krajském městě jedním z nejvýraznějších symbolů sametové revoluce.

Zeď tehdy vyrostla jako symbol odporu proti tehdejšímu režimu. Měla symbolicky oddělit komunistickou moc reprezentovanou sídlem OV KSČ ve Steinského paláci a městský národní výbor, okresní národní výbor a bezpečnostní orgány na protější straně náměstí. Letos zeď vznikla proti "blbé náladě" a jako výraz nesouhlasu s těmi, kteří v české společnosti rozdmýchávají nenávistné a konfliktní nálady, uvedli organizátoři.

Lidem na náměstí dnes odpoledne například zahrálo saxofonové kvarteto Quadriga z Kostelce nad Orlicí. Promluvili představitelé Univerzity Hradec Králové a hradeckého muzea. Lidé dnes mohli na papírové krabice namalovat a napsat různé vzkazy. Řada z nich jejich prostřednictvím děkovala Václavu Havlovi, někteří psali i vzkazy současnému premiérovi a prezidentovi.

"Pro dnešní akci jsme vydali zvláštní edici pohledů s fotografií zdi v roce 1989. Byl o ně mezi lidmi velký zájem," řekl ČTK mluvčí univerzity Jakub Novák.

Na happening dnes přišli i aktéři tehdejších událostí. "Chválím současné studenty, že si stavbou zdi vzpomněli na naši ideu. Atmosféra je zde úžasná," řekl ČTK tehdejší studentský vůdce listopadové revoluce v Hradci Králové a později regionální politik Jindřich Vedlich. Kriticky se vyjádřil k současné politické reprezentaci. Nelíbí se mu, že vládu podporují komunisté. Premiér Andrej Babiš je podle Vedlicha "estébák". Babiš nařčení ze spolupráce s StB odmítá.

Replika zdi se dvakrát zhroutila 

Stavba zdi z kartonů začala v pondělí a provázely ji značné problémy. Nejprve zeď déšť rozmočil tak, že se ve středu zhroutila. Na 700 krabic museli studenti vyhodit. Následně studenti s pomocí žáků základních škol a veřejnosti zeď postavili znovu, ale silný vítr ji v pátek shodil. Před dnešním happeningem studenti a další dobrovolníci zeď čítající asi 900 krabic opět vztyčili. "Krabice lidé nosili i dnes," řekl Novák. Zeď, která má délku přes 40 metrů a je vysoká asi dva metry, bude na náměstí do pondělí. Původně se počítalo, že rozebrána bude až v úterý.

Výročí listopadové revoluce si dnes lidé připomněli i na jiných místech v krajském městě. Hradecké loutkové divadlo Drak uvedlo inscenaci Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou. V podvečer se před hradeckým Klicperovým divadlem odehrál tradiční happening k 17. listopadu, program pak pokračoval v divadle. Mimořádně se v 18:00 rozezněl zvon Augustin v Bílé věži, který je třetím největším zvonem v Česku. Již v sobotu byla piazzetta uprostřed kampusu Univerzity Hradec Králové pojmenována náměstí Václava Havla.

Setkání a akce k připomenutí roku 1989 se dnes konaly i v dalších místech v kraji. V Náchodě představitelé města položili věnce u památníku obětem komunismu v parku v Janáčkově ulici. Vzpomínkové akce pak pokračovaly programem na Masarykově náměstí. V Sobotce na Jičínsku lidé na besedě s pozvanými osobnostmi vzpomínali na události před 30 lety.

V Jičíně se lidé setkali na Valdštejnově náměstí, ve Dvoře Králové nad Labem na náměstí T. G. Masaryka. Předtím vedení dvorské radnice položilo květiny k památníku na náměstí Odboje. V Hořicích na Jičínsku byl dnes zdarma vstup do muzea na výstavu k událostem roku 1989 a na promítání filmu o revoluci v Hořicích.

Autoři | Foto Facebook Univerzita Hradec Králové

Štítky ČR, historie, zábava, 1989, Hradec Králové, Královéhradecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.