V desítkách zemí po celém světě dnes budou studenti znovu stávkovat a demonstrovat za lepší ochranu klimatu v rámci iniciativy Fridays for Future (Pátky pro budoucnost). Mladí lidé od loňského září v pátečních dnech stávkují po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové. Na dnešní akci aktivisté na webu iniciativy do čtvrtečního večera registrovali 1623 protestů ve 119 zemích včetně Česka.
"Lidé mají podle všeho úžasnou schopnost na hrozné věci zapomínat a vést dál každodenní život. Dospělí ale musí začít jednat," řekla agentuře Reuters 16letá Helena Marschallová, která koordinuje protest ve Frankfurtu, finančním centrum Německa.
"Jestliže teď nezačneme jednat, brzy dosáhneme bodu zvratu našeho klimatického systému a potom už nebude cesty zpět," dodala Marschallová, která na čtvrteční výroční schůzi vedení Deutsche Bank lobovalo za to, aby se společnost zbavila podílů v odvětvích, která znečišťují životní prostředí.
Za aktivnější přístup politiků k ochraně klimatu a snižování emisí budou v České republice protestovat školáci ve zhruba 15 městech. V Praze se středoškoláci podobně jako v březnu a na začátku května sejdou dopoledne na Malostranském náměstí.
Organizátoři protestu v ČR tentokrát podle jejich zástupce Petra Doubravského pozvali na stávku zástupce každého poslaneckého klubu, aby přednesli krátký projev. Podle středoškoláků by politici měli začít řešit klimatické změny s vědci a prosazovat aktivní opatření ke snižování emisí. Vláda sice v březnu po jejich první stávce informovala Poslaneckou sněmovnu o svém postoji k těmto věcem, z jednání ale podle zástupců protestujících nevyplynulo nic konkrétního.
Thunbergová se v srpnu loňského roku rozhodla každý den sedět před švédským Parlamentem a vyžadovala po vládě snížení emisí. Po švédských všeobecných volbách pokračovala ve stávkách každý pátek. Švédští levicoví poslanci ji za to nominovali na Nobelovu cenu za mír.