Drony se staly nepostradatelným nástrojem českých hasičů, přičemž jejich využití roste zejména v letních měsících, kdy se zvyšuje riziko požárů. S využitím těchto bezpilotních letounů mají hasiči možnost rychle lokalizovat ohniska požárů a získat cenné informace o situaci na místě. V roce 2022 například při požáru v Českém Švýcarsku drony provedly více než 260 letů a nalétaly přes 1 200 km.
Rychlost a přesnost, s jakou drony monitorují situaci, jsou klíčové v krizových chvílích. Hasiči mohou díky termokamerám, infračerveným senzorům a optickému zoomu sledovat situaci i na velkou vzdálenost. „Drony slouží nejen k lokalizaci požáru, ale i k dohlídce během zásahu a po jeho uhašení. Navíc se podílejí na analýze situace a vytvářejí 3D modely, které jsou nezbytné pro další strategické plánování,“ vysvětluje v tiskové zprávě Jiří Studnička, koordinátor rozvoje dronů HZS ČR.
Novým rizikem, na které drony reagují, jsou požáry fotovoltaických elektráren. I když tvoří pouze malý podíl na celkovém počtu požárů, jejich počet v posledních letech roste. Drony s termokamerami dokážou lokalizovat přehřívající se části panelů a předcházet potenciálnímu požáru.
I když drony přinášejí výrazné výhody, mají své limity, jako je čas doletu, který je omezen na 28 až 30 minut. Při dlouhodobějších zásazích se používá více dronů nebo kombinace různých typů. Nepříznivé povětrnostní podmínky, jako je silný vítr, mohou také ovlivnit jejich využitelnost.
Systém dronů u hasičů je nyní dobře koordinován a rozšiřuje se v rámci celé České republiky. V současnosti je vyškoleno přibližně 220 pilotů, a díky spolupráci s policií se drony efektivně zapojují do různých typů zásahů.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám