Čisté Krkonoše opět v akci: dobrovolníci odvezli tři tuny odpadu

Autoři | Foto se svolením KRNAP

Do jarního úklidu Krkonoš se zapojilo 250 dobrovolníků. Správa národního parku vyrazila do terénu v pátek se dvěma sty zaměstnanci, v sobotu přibylo dalších padesát lidí z veřejnosti

Z hor odvezli přes tři tuny odpadků. Šlo o směs běžného smetí i starých černých skládek. Mezi nálezy byly lahve, plechovky, spousta skla, ale i neobvyklé věci – plechová cedule z 60. let, keramická toaleta nebo traktorová pneumatika. Nejčastěji se ale našly plastové obaly a papírové kapesníčky, které lidé do hor přinesli a neodnesli.

Akce upozorňuje na trvající problém nezodpovědných návštěvníků. Ti si často bez problémů přinesou občerstvení, ale odpad už nechávají v přírodě.

Přitom v horách platí jednoduché pravidlo: co si přineseš, musíš si také odnést.

Radek Drahný, mluvčí KRNAP

Odpad se v přírodě rozkládá dlouho – papírový kapesník až 4 týdny, igelitová taška 25 let a PET lahev až 100 let. Krkonoše jsou citlivým prostředím, kde je nutná ohleduplnost.

Správa parku děkuje všem, kdo pomohli, a apeluje na návštěvníky, aby udržovali Krkonoše čisté nejen během podobných akcí, ale pořád.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Krkonoše, odpad, Krkonošský národní park

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.