Policie eviduje velký nárůst nehod na elektrokoloběžkách. Některé končí smrtí

Autoři | Foto Canva

Obliba elektrokol v České republice roste, ale s tím se zvyšuje i počet vážných dopravních nehod. Podle statistik Policie ČR v roce 2024 připadlo na jezdce na elektrokolech až 33% smrtelných nehod cyklistů. Celkový počet nehod cyklistů na elektrokolech vzrostl o 50% oproti předchozímu roku. To naznačuje, že elektrokola, i když nabízejí pohodlnou a rychlou dopravu, představují pro některé jezdce vážné nebezpečí.

V roce 2024 bylo evidováno 4 315 dopravních nehod cyklistů, z čehož 641 připadá na elektrokola. Nejenže počet nehod vzrostl, ale také vážnost následků. Zatímco u běžných kol končí nehody těžkým zraněním v přibližně 6% případů, u elektrokol to je 10%. „Dalším problémem je alkohol – u téměř 30% nehod cyklistů na elektrokolech byl přítomen alkohol, což je o 20 % více než u běžných cyklistů.

Policie také upozorňuje na další problém. „Češi stále nepovažují nošení přilby za samozřejmost. Více než 50% cyklistů, kteří byli účastníky nehody, ji nemělo nasazenou,“ napsala v tiskové zprávě Veronika Hodačová z odboru prevence Policejního prezidia ČR.

Rovněž je zde otázka bezpečnosti samotné jízdy na elektrokole. Podle Richarda Gasperottiho, profesionálního cyklisty, si lidé náročnost jízdy na elektrokolech často podceňují. „Elektrokola mohou dosahovat vyšších rychlostí a jsou těžší než běžná kola, což zvyšuje nároky na dovednosti a soustředění jezdce,“ vysvětluje ve zprávě. Nezkušený cyklista by měl elektrokolo nejprve důkladně vyzkoušet.

Naštěstí existují technologie, které mohou pomoci zvýšit bezpečnost jízdy. Systém ABS, který se běžně používá v automobilech, je nyní dostupný i na elektrokolech. Tento systém pomáhá cyklistovi v krizových situacích, například při náhlém brzdění na kluzkém povrchu, a brání tak pádu. Podle Bosch eBike Systems je 29% pádů způsobeno nesprávným brzděním.

Dalším problémem v České republice je čipování elektrokol. Někteří majitelé elektrokol si nechávají upravit kola, aby motor pomáhal i při vyšších rychlostech než stanovených 25 km/h. Tento nelegální zásah může mít vážné následky nejen pro bezpečnost, ale i pro zákonnost jízdy. Ačkoliv přesné statistiky o nehodách spojených s čipováním nejsou k dispozici, je zřejmé, že tato úprava může zvyšovat riziko nehod.

V reakci na rostoucí nehodovost vzniká společný projekt Policie ČR, Bosch eBike Systems a Výstaviště Praha, který má za cíl zvýšit bezpečnost cyklistů na elektrokolech. Od 14. května 2025 budou cyklisté moci zdarma absolvovat školení zaměřené na bezpečnou jízdu na elektrokolech pod vedením odborníků.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky cyklista, nehoda, policie, smrt, Robert Bosch, Česko, Policie České republiky, Policejní prezidium České republiky, Výstaviště Praha

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.