Bezdomovec spící v jedné z garáží, uzavřená schodiště, rezavé a děravé konstrukce, posprejované zdi i rozbité chodníky… To je pohled, který se vám naskytne, pokud si projedete Benešovu třídu v Hradci Králové. V letošním roce chce radnice pokročit v přípravě kompletní rekonstrukce. K tomu však potřebuje stoprocentní souhlas všech vlastníků. A to jim chce jít naproti. Spolupracujícím bytovým družstvům nabídne sto tisíc korun.
Aby mohl magistrát nechat opravit i zbytek Benešovy třídy na největším sídlišti ve městě, potřebuje stoprocentní souhlas všech lidí, kterým patří byty. Sehnat povolení od všech však nebude jednoduché. A proto se město rozhodlo, že spolupracujícím bytovým družstvům nabídne peníze.
„Spolupráce SVJ s městem spočívá v oslovení všech spoluvlastníků bytových za účelem získání souhlasů všech spolumajitelů bytových jednotek s realizací projektu a s úkony před zahájením realizace,“ uvedla pro Hradeckou Drbnu primátorka města Pavlína Springerová (HDK).
Pokud bude Sdružení vlastníků jednotek spolupracovat, může od radnice dostat sto tisíc korun. Celkově má město na tyto spolupráce připravených 1,3 milionu korun. Dohromady musí město získat souhlas od 1400 vlastníků.
„Doporučujeme SVJ jmenovat zástupce pro jednání a podpisy, aby proces byl efektivnější. Etapizace umožní začít tam, kde jsou souhlasy zajištěny,“ dodává primátorka.
Už během loňského roku radnice podala žádost o územní rozhodnutí. Během letošního roku chce město zpracovat projektovou dokumentaci, která je nepostradatelnou součástí celého procesu. Bez ní by totiž město nezískalo stavební povolení. Pokud půjde vše podle plánu, samotná rekonstrukce by mohla začít do tří let.
Do té doby se zaměří pracovníci Technických služeb Hradec Králové především na úpravu parkování u polikliniky a zvýšení kapacity parkoviště. Dále na údržbu včetně oprav laviček a oplocení. Velký důraz bude kladen také na městskou zeleň. „Podle reakcí veřejnosti a zkušeností během nadcházejícího léta, bude rozhodnuto o možném rozšíření ovocného sadu o dalších zhruba sto stromů,“ vysvětluje primátorka.
Ještě před velkou rekonstrukcí radnice vymění další světla v podhledech, vylepší vánoční výzdobu, doplní herní prvky, zastíní dětské pískoviště a opraví dopadovou plochu pod skluzavkou na dětském hřišti.
Kromě toho bude pracovat i na projektové dokumentaci k odstranění lávky mezi domy číslo popisné 1921/38 a 1546/40. Pokud půjde vše podle plánu, lávka půjde k zemi ještě letos a nahradí ji nová.
„Na Benešovce tenkrát bydleli vysoce postavení lidé. To nebylo bydlení pro obyčejné. To byl samý lampasák, policajt nebo politik,“ vzpomíná pro Hradeckou Drbnu Dagmar Pirková, která bydlí opodál. Podle ní se v 70. letech minulého století neřešilo, zda člověk bydlí v takzvané králikárně. V dnešní době už to může řadě lidí vadit.
„Ještě za socialismu byl na Benešovce obchod na obchodu. Jezdila jsem tudy s kočárkem a žádné místo nebylo prázdné,“ vzpomíná Dagmar. Po krátkém povídání začíná jmenovat některé z obchodů, které na Benešově třídě fungovaly. Šlo například o Fitness shop, Včelařské potřeby, obchod s pokladnami a regály, Prior nebo Podlahářství.
„Po revoluci to šlo od desíti k pěti. Nikdo si toho nevšímal a dopadlo to takhle,“ řekl pro Drbnu František Pirk, manžel Dagmary. Nejvíc si stěžuje na rozpadlé a propadající se chodníky, které už na několika místech Technické služby Hradec Králové uzavřely. Některá místa tak připomínají něco jako Hradecký Černobyl.
V současné době Benešova třída v Hradci Králové rozhodně nepatří mezi žádané lokality. I přesto se tam ceny nemovitostí drží vysoko. Například byt 3+1 o podlahové ploše 98 metrů čtverečních je zde na prodej za 6,7 milionu korun. Nájem na Benešovce startuje na 10,5 tisících korunách.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.