Počasí dnes-2,5 °C, zítra-3,8 °C
Pondělí 13. ledna 2025  |  Svátek má Edita
Bez reklam

Město Náchod získalo do svého vlastnictví vrty minerálky IDA I a IDA II

Město Náchod získalo do svého vlastnictví vrty minerálních vod IDA I a IDA II, které jsou na levém břehu Metuje v areálu Velkých lázní. Město má tak v městské části Běloves pod kontrolou všechny čtyři vrty přírodní minerální kyselky, což umožní šetrnější využívání těchto léčivých zdrojů. Označil to za další významný milník na cestě k obnově lázeňství v městské části Běloves.

"Zastupitelé v září schválili bezplatný převod vrtů minerálních vod IDA I a IDA II z majetku státu do vlastnictví města Náchoda. Tento krok znamená, že vrty jsou poprvé historicky oficiálně v majetku Náchoda. O zdroje IDA I a IDA II jsme usilovali přes 30 let," řekl místostarosta Jan Čtvrtečka (SOCDEM).

Náchod plánuje v roce 2025 v lázeňském areálu Velké lázně v městské části Běloves stavebně zahájit dva projekty, a to obnovu lázeňského parku o rozloze 2,7 hektaru a rekonstrukci historické budovy kolonády IDA čp. 92. Podle radnice jde o dva investičně samostatné projekty. Jejich dokončení je v plánu do poloviny roku 2026.

Obnova budovy kolonády spadá do česko-polského projektu Balneum Glacensis, který Náchod připravil s polskými lázeňskými městy Polanica-Zdrój a Kudowa-Zdrój. Historická budova bude obnovena do původní podoby z konce 19. století.

"Bude opět sloužit k využívání léčivých minerálních pramenů IDA, vznikne tam i expozice mapující historii lázeňství v regionu," sdělila mluvčí radnice Nina Adlof.

Náchodská část projekt získala v programu Interreg Česko-Polsko 2021–2027 podporu ve výši 19,1 milionu korun. Další dotaci na obnovu kolonády Náchod získal ze státního rozpočtu, a to přibližně 1,2 milionu korun. "Celkem je tedy pro město připraveno na projekt asi 20,3 milionu korun z celkových asi 30 milionů," řekla ČTK Adlof.

Co se týče projektu obnovy lázeňského parku, tak pokračuje proces povolování stavby. Celkový rozpočet na jeho obnovu je 122,7 milionu korun při započítání výdajů na již uskutečněný odkup pozemků. Město předpokládá, že z toho 65,4 milionu pokryje evropská dotace. Královéhradecký kraj přispěl částkou 250.000 korun na mobiliář. Stavební část projektu, která začne příští rok, by měla vyjít na více než 80 milionů korun.

V parku vzniknou například dva vodní prvky, jednopodlažní pavilon s plochou, zelení porostlou střechou určený pro společenské akce a rekreaci. Projekt počítá také s výsadbou stromů a keřů, vznikem stezek pro pěší, relaxační zóny a u hladiny řeky Metuje bude plato přístupné schodištěm a chodníkem.

Vznik běloveských lázní spadá do začátku 19. století a jejich novodobá historie se začala uzavírat začátkem 90. let minulého století. Město úspěšně usiluje o jejich obnovu.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto se svolením města Náchod

Štítky ČR, správa, stavby, lázně, Náchod

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Město Náchod získalo do svého vlastnictví vrty minerálky IDA I a IDA II  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.