S příchodem léta řeší mnozí majitelé bazénů jejich přípravu na sezónu. Klíčové je ale zvolit správný způsob napouštění, aby nedošlo k potížím s vodním zdrojem v obci. Velký odběr vody v jednu chvíli totiž může sousedy připravit o vodu.
Napouštění bazénu z městského vodovodu může způsobit vážné problémy s dodávkami vody v celé oblasti. Proto je důležité dodržet několik zásadních pravidel. Rychlý odběr vody z vodovodní sítě může způsobit nejen pokles tlaku, ale i zakalení vody v důsledku uvolnění usazenin v potrubí.
Voda může dojít i ve chvíli, kdy je na cestě od vodojemu několik rezervních nádrží. „Většina malých vodojemů v obcích má kapacitu jen 100 – 200 m³, což pro běžný odběr všech domácností v místě plně stačí,“ vysvětluje v stiskové zprávě ředitel Vodohospodářské a obchodní společnosti Jičín (VOS) Richard Smutný.
Ideálním řešením je napouštět bazén postupně, během několika dnů. Ideálně pak přes noc, kdy je spotřeba vody v obci o poznání menší. Také je vhodné se předem informovat u provozního střediska o možných omezeních, zvláště pokud plánujete napouštět větší bazén.
Před napouštěním velkých bazénů je také dobré informovat přímo vodárny. „Už jsme totiž například řešili, že byl v jedné obci najednou velký odběr vody. Zmobilizovali jsme pracovníky, protože se zdálo, že je někde na trase havárie a bylo třeba ji urychleně najít. Nakonec se po vytrasování odběru zjistilo, že se v obci napouštěl u zákazníka 60kubíkový bazén,“ dodává ředitel VOS.
Pro ty, kdo chtějí minimalizovat riziko a dodržet případné lokální vyhlášky zakazující využití pitné vody na napouštění bazénů, existuje možnost dovozu vody cisternou. Tato služba se nabízí například ve spolupráci s VOS a.s. na Jičínsku, přičemž cena služby závisí na vzdálenosti a objemu dovezené vody.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.