Počasí dnes29 °C, zítra25 °C
Středa 19. června 2024  |  Svátek má Leoš
Bez reklam

Lídrem koalice Hlas samospráv v čele se SOCDEM je exhejtman Štěpán

Zástupci Sociální demokracie (SOCDEM), Společně pro kraj (SPROK) a Rozvíjíme Hradec v Hradci Králové podepsali koaliční smlouvu pro podzimní krajské volby v Královéhradeckém kraji. Lídrem kandidátky koalice nazvané Hlas samospráv je bývalý hejtman a nynější starosta Rokytnice v Orlických horách Jiří Štěpán (SOCDEM). Koalice by chtěla v podzimních krajských volbách získat nejméně čtyři mandáty. Novinářům to při podpisu koaliční smlouvy řekli zástupci koalice.

V programu budou klást důraz na prosazování zájmů samospráv v nejširším slova smyslu, což zahrnuje nejen obce a města, ale i spolky. Ve zdravotnictví budou chtít zlepšit dostupnost zdravotnické péče, v dopravě zvýšit prostředky na opravy silnic a dopravní infrastrukturu řešit jako celek. Mezi prioritami koalice je i dostupnost bydlení a rovnoměrný rozvoj regionů kraje, vyplynulo z vyjádření koalice.

"Spojení sil a zkušeností regionálních politiků a lokálních osobností, kteří si u voličů získali důvěru a respekt, je společným jmenovatelem naší kandidátky. Koalice Hlas samospráv vychází z toho, že krajská politika by měla mít blízko k občanům a měla by plnit roli podpory a servisu pro obce a města," řekl Štěpán.

Historik a vysokoškolský pedagog Štěpán vedl sociálnědemokratickou kandidátku ve volbách v letech 2016 a 2020, tehdy ještě pod označením ČSSD, hejtmanem byl mezi lety 2016 až 2020. Od minulých voleb je předsedou výboru pro hospodářský rozvoj a pracovní příležitosti krajského zastupitelstva. Starostou Rokytnice v Orlických horách je od loňského září.

Ve volbách v roce 2020 Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) kandidovala v koalici se Zelenými a za 8,9 procenta hlasů koalice získala čtyři křesla v 45členném krajském zastupitelstvu. Po volbách v roce 2020 skončila v opozici, předtím mezi lety 2008 až 2020 byla ČSSD v čele kraje a měla hejtmana. ČSSD loni změnila název na Sociální demokracie se zkratkou SOCDEM.

Na druhém místě společné kandidátky koalice Hlas samospráv je místostarostka Jaroměře Marcela Holda (SPROK) a na třetím zubní lékař z Hradce Králové Radek Mounajjed (Rozvíjíme Hradec). Za Rozvíjíme Hradec by měla z 20. místa kandidovat hradecká projektantka Martina Hepnerová.

Na dalších čelných místech koaliční kandidátky připadajících SOCDEM budou místostarosta Náchoda Jan Čtvrtečka, vysokoškolský učitel a hradecký advokát René Příhoda, ředitel SŠ a zastupitel Červeného Kostelce Roman Hásek, student Michael Cardal a starosta Náchoda Jan Birke. Postupně by měli na kandidátce obsadit sedmé, osmé, 12., 13. a 16. místo.

Na uskupení SPROK připadají v čele kandidátky dále čtvrté, páté, šesté, deváté a desáté místo. Z těchto míst by měli kandidovat radní Nechanic Petr Tichý, starosta Velichovek Jiří Lebedinský, starosta Chlumce nad Cidlinou Vladan Kárník, emeritní ředitel Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje a krajský zastupitel František Mencl a krajský starosta dobrovolných hasičů Královéhradeckého kraje Ivan Kraus. Kandidátka koalice není ještě definitivní, může doznat změn.

Lídry pro krajské volby v kraji již oznámila většina hlavních stran. Hnutí ANO povede starosta Hronova na Náchodsku a krajský zastupitel Petr Koleta. Lídrem koalice ODS, KDU-ČSL a Východočechů s podporou VPM bude hejtman Martin Červíček (ODS). Koalici STAN, TOP 09, Hradeckého demokratického klubu a strany LES povede náměstek hejtmana Rudolf Cogan (STAN). Volební jedničkou Pirátů bude první náměstek hejtmana Pavel Bulíček.

Kraj vede od posledních voleb koalice čtyř subjektů složená z koalice ODS, STAN a Východočeši, Pirátů, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenců pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V opozici jsou hnutí ANO, koalice ČSSD a Zelených, SPD.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto poskytnuto Jiří Štěpánem

Štítky ČR, volby, SOCDEM, kraje, Královéhradecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Lídrem koalice Hlas samospráv v čele se SOCDEM je exhejtman Štěpán  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.