Magistrát v Hradci Králové připravuje první ročník takzvaného participativního rozpočtu. V rámci něho budou moci lidé sami vybírat projekty, které se v krajské metropoli zrealizují. Na ně má město připraveno deset milionů korun.
„Projekt participativní rozpočet v podstatě znamená vyčlenění financí z městského rozpočtu, o kterých rozhodují přímo občané,“ vysvětluje v tiskové zprávě náměstek Pavel Vrbický (Piráti). Celý projekt je tak vlastně v rukou občanů, kteří si nejprve konkrétní projekty nominují a následně o nich budou hlasovat.
„Samotní navrhovatelé si budou moci vyzkoušet, jaké je to zařídit projekt, vyřídit potřebnou dokumentaci a budou tedy součástí celého řízení,“ dodává Vrbický.
V současné době se na webu města hlasuje o názvu pro první ročník participativního rozpočtu. Samotné projekty půjde nominovat od února. Rozdělené budou do několika kategorií. Po schvalovacích procesech se začne hlasovat. Radnice předpokládá, že k tomu by mohlo dojít během léta.
„Vybraný uskutečněný projekt musí být přínosem pro město a občany, musí být přístupný veřejnosti po většinu dne a bez finančních nákladů,“ vysvětluje ve zprávě mluvčí Kateřina Rohlíčková. Každý z obyvatel může podat maximálně tři návrhy.
„Návrh, který získá více než třiatřicetiprocentní podíl negativních hlasů ze všech hlasů odevzdaných návrhu, dále nepostupuje. Projekt, který ovládne finální hlasování, musí být uskutečnitelný do dvou let. Na projekty je vyčleněno celkem deset milionů korun,“ dodává náměstek Vrbický.
Takzvané hlasování v participativním rozpočtu není v Královéhradeckém kraji ničím výjimečným. Hlasování se konalo například v Trutnově, kde bylo ve hře například vrácení slona k hlavnímu tahu. Místní vybírali z osmičky projektů. Nakonec vyhrál projekt vybudování bezbariérového přístupu do podloubí v Bulharské ulici.
Další hlasování se konalo například i ve Dvoře Králové nad Labem. I v tomto případě obyvatelé vybírali z osmi projektů. „V rozpočtu města byl vyčleněn jeden milion korun. Vzhledem k tomu, že maximální hodnota navrženého projektu mohla být 500 tisíc, by v rámci 3. ročníku měly být realizovány minimálně dva projekty,“ vysvětluje na webu města Jan Skalický z tamního úřadu.