Počasí dnes9 °C, zítra9 °C
Neděle 25. února 2024  |  Svátek má Liliana
Bez reklam

I letos se bude vybírat Alej roku 2023. Královéhradecký kraj má jediného zástupce

I letos se bude konat anketa o Alej roku 2023. Do 13. ročníku je zatím nominováno 45 alejí z celkem 13 krajů. Královéhradecký kraj má zatím jediného zástupce. A to Lánského alej v Jaroměři. V minulém roce bojovalo o body celkem devět stromořadí z celého kraje.

„Kolem Lánské aleje chodím skoro každý den. Je tu už dlouho a vždy když jdu okolo, říkám si, jak je krásná a že bych si přál, aby takovýchto alejí bylo více. Má sice jen 10 stromů (5 na každé straně) ale je kouzelná. Doufám, že zde bude stát ještě hodně dlouho,“ uvedl v přihlášce aleje v Jaroměři Tomáš Havelka.  

Malá alej se nachází prakticky v centru Jaroměře a lidé ji najdou mezi sokolovnou a zimním stadionem vedle fotbalového hřiště a Lužické ulice.  

Oproti minulému roku si Královéhradecký kraj v nominacích pohoršil. O titul Alej roku 2022 v regionu bojovalo celkem devět stromořadí. První nominovanou v Královéhradeckém kraji byla Lipová alej ke hřbitovu v Dobrušce. Následně se přidala i alej ke Starému Bělidlu v Babiččině údolí, alej Kateřiny Zaháňské v Náchodě nebo například Javorová alej a Kaštanka v Zlíčí a taky alej u Pomníku jezdecké bitvy 1866 ve Vysokově.    

V celkovém hlasování se nakonec nejlépe umístila Lipová alej ke hřbitovu v Dobrušce. V celorepublikovém měřítku se umístila na desátém místě. 

 

Lidé mohou nominace svých oblíbených stromořadí podávat do 26. října, od začátku listopadu se začne hlasovat.  

„Nominovat může kdokoliv – jednotlivec, škola, spolek, neziskovka, firma přes nominační formulář. Stačí, že se vám alej líbí, nebo že máte s ní spjatou milou vzpomínku. Hledají se aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladé, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. Každá má šanci na výhru, rozhodnout může její silný příběh, obdivuhodná krása, snaha o záchranu nebo zapojení místních lidí do hlasování,“ uvádí v tiskové zprávě koordinátorka ankety Denisa Hronová.  

Vítězkou loňské ankety byla v celorepublikovém měřítku Lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále. Získala celkem 1 041 hlasů. Do Moravskoslezského kraje se titul vrátil po osmi letech čekání. „V průběhu celé soutěže jsem sledovala, jak bruntálští nadšeně sbírali hlasy a teď je vidět, že jejich zanícení stálo za to,“ uvedla Hronová.   

Podle organizátorů je cílem ankety přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto ARNIKA

Štítky alej, Královéhradecký kraj, anketa, Jaroměř, Dobruška, nominace, hlasování, veřejnost, příroda, soutěž, Alej roku 2023

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jana Bartáková

A jedna z vítězných alejí konkrétně Kaštanka v Hradci Králové padne za oběť kolejím

Úterý, 17. října 2023, 17:16Odpovědět

I letos se bude vybírat Alej roku 2023. Královéhradecký kraj má jediného zástupce  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.