Počasí dnes20 °C, zítra22 °C
Pátek 12. dubna 2024  |  Svátek má Julius
Bez reklam

Řidič vytáhl na druhého pistoli. Policie ho dopadla při cestě na tuning sraz do Hradce Králové

Policie v Královéhradeckém kraji řeší chování jednadvacetiletého muže, který o víkendu druhému řidiči vyhrožoval plynovou pistolí. K incidentu došlo u jedné z prodejen v Chlumci nad Cidlinou. Agresor bránil výjezdu jinému řidiči. Následně z přihrádky spolujezdce vytáhl plynovou pistoli a namířil s ní na řidiče. Během pár okamžiků ujel neznámo kam.

„Dle uvedené SPZ vozidla, policisté zjistili, že by se mohlo jednat o muže, který byl v minulosti již opakovaně řešen za různé protiprávní jednání včetně vyhrožování zbraní,“ uvedla na webu policistů Iva Kormošová. Po řidiči se ihned rozjela velká pátrací akce. 

Ze sociálních sítí policie zjistila, že má agresor v plánu navštívit sraz tuningových vozidel v Hradci Králové. Na místo byla vyslána zásahová jednotka, která nakonec nebyla potřeba. Ještě před jejich příjezdem ho zastavila hlídka dopravních policistů, která mu zbraň zabavila.  

„V současné době má muž sděleno podezření z přečinu nebezpečné vyhrožování, za což mu hrozí až tříletý pobyt za mřížemi,“ uvedla Kormošová.  

Běžný člověk rozdíl mezi plynovkou a ostrou pistolí nepozná  

Rozeznat od sebe ostrou pistoli a takzvanou plynovku je na první pohled prakticky nemožné. Ve většině případů se jedná o dokonalé repliky. U plynových zbraní je většinou neprůchodná hlaveň, která je “ucpaná” plynovou průchodkou. Plynovky mají tradičně užší zásobníky.     

Na obrázku níže vidíte porovnání dvou zbraní. Na obrázku A je ostrá pistole Glock 19 gen 5. Obrázek B ukazuje plynovou pistoli Bruni GAP 9mm, která je věrohodnou replikou Glocku nižší kategorie.     

Do plynovky nejde nabít ostré střelivo. Ke zbrani se prodávají speciální nábojnice (kartuše) se stlačeným plynem. Při stisknutí spouště na nábojnici uhodí úderník, který vyvolá chemickou reakci. Plynová kartuše se uvolní a hlavní projde velké množství plynu. Při opuštění hlavně má takovou sílu, že dokáže vážně zranit nebo dokonce zabít.     

Po novele zákona o zbraních a střelivu spadají plynové pistole do skupiny zbraně C-I. Tyto zbraně si mohou pořídit lidé bez zbrojního průkazu, ale musí jejich nákup ohlásit na policii. Nutno dodat, že bez zbrojního průkazu šla tato zbraň koupit i v minulosti, pouze ji nebylo třeba ohlašovat.   

Zákon na tyto zbraně nahlíží stejně, jako by se jednalo o klasickou pistoli. Její majitel ji nesmí nosit viditelně, manipulovat s ní na veřejnosti a pod vlivem alkoholu. „I když si pořídíte zbraň skupiny C-I na svou ochranu, je potřeba naučit se s ní odborně manipulovat, aby se nestala příčinou neštěstí,“ upozorňuje mluvčí.     

Základní pravidla pro manipulaci se zbraní (jakoukoli) 

Každému vlastníkovi zbraně je stále opakováno několik základních pravidel, které musí dodržovat. Nejideálnější je, když si je střelec osvojí natolik, že je dodržuje automaticky – podobně jako dopravní předpisy.     

Mezi ně patří například pravidlo „se zbraní vždy zacházíme jako by byla nabitá“. A to i ve chvíli, kdy si je střelec jistý stavem své zbraně. Stejně tak platí pravidlo o prstu na spoušti. Prst na spoušť střelec dává jen ve dvou případech; pokud chce vystřelit nebo provést takzvanou ránu jistoty. U některých druhů zbraní se pracuje se spouští i při takzvaném vypouštění kohoutu. V žádném jiném případě nemá prst na spoušti co dělat.     

Neméně důležitou poučkou je také pravidlo, které mluví o bezpečném prostoru. Jednoduše by se dalo říct, že se zbraní nemíříme na nic, co nejsme ochotni zničit nebo zranit. V tomto ohledu je třeba myslet na to, že případná střela z ostré zbraně může projít nábytkem nebo dokonce zdí.    

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Petr Roubíček

Štítky zbraň, policie, Hradec Králové, Královéhradecký kraj, Chlumec nad Cidlinou, krimi, pistole, plynová, vyhrožování, tuning, sraz, policie, rozdíl, manipulace, bezpečná

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Libor Burian

Psychopatum ihned nasadit monitorovací náramky které se před časem vyvíjely a zákaz alkoholu, drog, povinnost zdržovat se doma nebo v práci. O důvodech dnešního stavu bahna viz moje odstavce pod Komentáře, Glosy a dalšími články zde.

Středa, 9. srpna 2023, 20:02Odpovědět

Martin Hofmann

Kvůli pitomý plynovce manévry jako kdyby na něho vytáhl RPG. Ztráta času i peněz.

Úterý, 8. srpna 2023, 07:17Odpovědět

Řidič vytáhl na druhého pistoli. Policie ho dopadla při cestě na tuning sraz do Hradce Králové  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.