Muzeum východních Čech připravuje unikátní projekt, díky kterému se lidé dostanou do minulosti. Lidé si nasadí virtuální brýle a rázem se objeví ve věrně zpracovaném modelu Hradce Králové ve 14. století. Muzeum východních Čech výstavu připravovalo několik let.
„Uživateli se tak prostřednictvím 3D brýlí nabídne pohled na objekty, o jejichž někdejší existenci má běžná veřejnost jen mlhavé povědomí. Popustíte-li uzdu své fantazii, jako byste kráčeli časem,“ popisuje v tiskové zprávě ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich. Podle jeho slov nemá podobný projekt v České republice obdoby.
Vývoj této aplikace nebyl jednoduchý a trval několik let. Do práce se nejprve pustili vědci z Hradce Králové a Prahy. Jejím úkolem byla rekonstrukce kompletních objektů. Jde například o věž Kropáčka nebo někdejší Pražskou bránu. Následně přišli 3D modeláři, kteří dobové materiály přetvořili v konkrétní digitální objekty.
Finální aplikaci pro virtuální realitu vyvinul tým IT odborníků pod vedením Jiřího Chludila z Katedry softwarového inženýrství FIT ČVUT „Mezioborová spolupráce historiků, archivářů a programátorů s grafiky je to, co bylo na tomto projektu opravdu zajímavé a co má rozhodně budoucnost. Při práci s virtuální realitou jsme získali mnoho zkušeností, které už nyní aplikujeme při realizaci dalších mezioborových projektů. Do tvorby projektu se zapojili i naši studenti, kteří uvítali možnost získání praktických dovedností na reálném a přínosném projektu,“ uvedl ve zprávě.
Aplikace a virtuální realita bude návštěvníkům historické budovy Muzea východních Čech sloužit každou poslední středu v měsíci. Popřípadě jako součást návštěvnických programů zaměřených na otevřené depozitáře a zákulisí muzea, které budou veřejnosti otevřeny od září tohoto roku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.