Počasí dnes25 °C, zítra19 °C
Čtvrtek 21. září 2023  |  Svátek má Matouš
Bez reklam

Krkonoším škodí bezohlední pejskaři, ukázala to víkendová úklidová akce

Tři stovky dobrovolníků zbavily o víkendu Krkonoše odpadků, celkem jich do pytlů nasbírali několik tun. Co se bohužel množí, tak to psí exkrementy zanechané v přírodě v igelitových sáčcích.

Na tři stovky pracovníků Správy KRNAP a dobrovolníků závěrem minulého týdne vyrazily na turistické cesty vedoucí Krkonošemi s cílem vysbírat pohozené odpadky. Výsledkem jsou téměř tři tuny odpadu, který skončí na skládce.

"Sběrači vyrazili na turistické trasy, které strážci vytipovali jako vhodné pro sběr odpadků. Očisty se dočkala okolí cest, ale i některá místa mimo turistické cesty, jako například okolí frekventovaných silnic nebo břehy potoků a řek. Kromě běžných odpadků, jakými jsou plechové či plastové obaly od nápojů, jsme narazili na takové kuriozity jako třeba (použité) dámské hygienické potřeby, dudlík, ale třeba také krajkové kalhotky," uvedl v tiskové zprávě mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Nešvarem, který registrujeme v poslední době častěji, než dříve, jsou psí exkrementy zabalené do igelitového sáčku a odhozené do lesa. Rádi bychom touto cestou milovníky psů upozornili, že je chvályhodná jejich snaha o úklid po potřebě jejich mazlíčka, ale odhodit sebrané exkrementy zabalené do plastového sáčku do lesa postrádá logiku.

Akce Čisté Krkonoše, kterou Správa KRNAP dvakrát ročně organizuje, ukazuje na jeden ze zlozvyků člověka jako hosta v přírodě: zatímco přinést si občerstvení do hor není problém, odnést odlehčené prázdné obaly s sebou někteří návštěvníci za samozřejmost nepovažují. V přírodě se odpadky rozkládají jen velmi pomalu. Například papírový kapesníček se rozkládá 4 týdny, igelitová taška 25 let a PET lahev 100 let. V horách proto více než kde jinde platí, že co si s sebou do přírody přineseme, musíme také zase odnést.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto KRNAP

Štítky odpad, turistická stezka, příroda, Správa Krkonošského národního parku, Krkonoše, úklid

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Josef Folta

To je fakt na hlavu. Když se pes vykadí v přírodě do lesa, proč jeho dementní páníček sebere exkrement do oytlíku a pytlík pak zahodí?

Úterý, 6. června 2023, 08:42Odpovědět

Krkonoším škodí bezohlední pejskaři, ukázala to víkendová úklidová akce  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.