Počasí dnes9 °C, zítra9 °C
Neděle 25. února 2024  |  Svátek má Liliana
Bez reklam

Výstavba bytů v hradeckém kraji rapidně vyskočila, přibyly hlavně bytové domy

Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 78 procent. Investoři za letošní leden až březen zahájili stavbu 539 bytů, zatímco loni ve stejném období rozestavěli 302 bytů.

Výrazně vzrostla výstavba bytových domů. Výsledky bytové výstavby dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V celé ČR počet zahájených staveb bytů do konce března klesl o 12 procent na 9504 bytů.

V bytových domech se v kraji začalo v prvním čtvrtletí stavět 248 bytů po loňských pouhých osmi bytech. V rodinných domcích investoři do konce března rozestavěli 207 bytů, zatímco loni to bylo 261 bytů. Z 539 zahájených bytů v Královéhradeckém kraji připadlo 455 na novou výstavbu a 84 na byty vybudované v již dokončených stavbách.

Počet dokončených bytů v hradeckém kraji v prvním čtvrtletí klesl o 24 procent na 361 bytů. Z toho 247 jich bylo v rodinných domech a 55 v bytových domech. Výsledky počtu dokončovaných bytů se zpožděním jednoho až dvou let přibližně kopírují čísla zahajovaných staveb bytů. V celé ČR bylo za leden až březen dokončeno 8208 bytů, meziročně o deset procent méně.

Významným letos zkolaudovaným projektem v kraji je výstavba 52 bytů ve čtyřech domech, které pořídilo Stavební bytové družstvo v Dobrušce na Rychnovsku. Družstvo byty stavělo bez zisku, průměrná cena jednoho bytu vyšla přibližně na 3,5 milionu korun. V České republice se počin dobrušského družstva dává za příklad družstevní výstavby. Výstavbu družstvo chystalo od roku 2018, zahájilo ji v dubnu 2021.

Loni výstavba bytů v Královéhradeckém kraji klesla o sedm procent, když lidé, developerské firmy či obce v kraji zahájili stavbu 1665 bytů po 1787 zahájených bytech v roce 2021. Téměř 60 procent výstavby připadlo na rodinné domy. Dosud nejvíce bytů se v Královéhradeckém kraji začalo stavět v roce 2008, kdy investoři rozestavěli 2396 bytů.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Facebook SBD Dobruška

Štítky ČR, byty, ČSÚ, 1.čtvrtletí, Královéhradecký, byty

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Výstavba bytů v hradeckém kraji rapidně vyskočila, přibyly hlavně bytové domy  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.