Počasí dnes19 °C, zítra22 °C
Sobota 3. června 2023  |  Svátek má Tamara

Hradecký stadion bude o šestnáct milionů dražší, odsouhlasilo město

Zastupitelé Hradce Králové dnes schválili zvýšení ceny budovaného fotbalového stadionu o dalších 16,2 milionu korun na 650 milionů korun bez daně. Původně měla aréna stát 568 milionů korun bez daně.

Důvodem čtvrtého zvýšení ceny jsou požadavky města na vybavení stadionu, které základní smlouva s dodavatelem stavby neobsahovala. Pro zvýšení ceny se vedle koaličních zastupitelů vyslovila i většina zastupitelů z opozice.

Aktuální zvýšení ceny se týká vybavení gastroprovozu, úprav skyboxů a úprav ubytování. Jde zejména o věci, které by ze stadionu měly udělat víceúčelovou arénu. Stadion pro město buduje konsorcium tří firem v čele se společností Strabag od srpna 2021. Hotový by měl být na konci letošního června. Kapacitu bude mít 9300 diváků.

Náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek (TOP 09) na zastupitelstvu upozornil, že dodatečnými objednávkami město nesmí překročit limit zvýšení ceny daný zákonem o veřejných zakázkách, který pro stadion činí 653,2 milionu korun bez daně. Po dnešním navýšení ceny budou městu do limitu scházet asi tři miliony korun. Podle Řádka by je město mohlo využít na přípravu instalace takzvaného náladového osvětlení stadionu.

Dodatečné objednávky a změny stavby město podle Řádka přizpůsobuje i potřebám budoucího provozovatele, kterým by měl být městský fotbalový klub FC Hradec Králové.

Stadion ani po svém otevření nebude disponovat kompletním vybavením a všemi jeho funkcemi, jak to je známé například z vizualizací. Stadionu tak bude chybět například amfiteátr u stadionu, běžecký ovál kolem stadionu či další vybavení tělocvičen. Pokud je bude město chtít pořídit, bude si je muset objednat později novou soutěží.

Dosavadní největší navýšení ceny v částce 59 milionů korun zastupitelé schválili loni v červnu. Důvodem byl růst cen stavebních materiálů a dalších vstupů a zadání dalších prací městem. Stavbaři tak proti původním plánům zboří starou východní tribunu a postaví místo ní parkoviště. Dále vybudují šatny pro mládežnické oddíly v zázemí stadionu a zvýší počet míst pro diváky k sezení na maximální projektovanou kapacitu 9300 z dříve předpokládaných 8000.

Město stavbu na místě polorozbořeného všesportovního stadionu z roku 1966 připravovalo přes 15 let. Stadion by měl splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto fchk.cz

Štítky ČR, správa, stavby, fotbal, stadion, Hradec Králové

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.