Policie apeluje na řidiče, aby před jízdou pečlivě očistili svá auta. Největším rizikem je uvolněný led, který během jízdy může spadnout z vysokých aut, dodávek nebo kamionů. Uvolněný kus může vážit několik kilogramů a napáchat velké škody. V krajním případě může proletět čelním sklem jiného auta a vážně zranit řidiče.
Podle policie je důležité si uvědomit, že čelní skla vozidel nejsou uzpůsobené tak silnému nárazu. Řidič takového auta často nestihne ani zareagovat. Kus padajícího ledu z protijedoucího vozu může být otázkou i pouhých dvou vteřin. V takovém případě je dopravní nehoda prakticky neodvratitelná.
Ze zákona o pozemních komunikacích jasně vyplývá, že řidiči musí před jízdou odstranit z vozidla i samotného nákladu kusy ledu a sněhu, které by se mohly během jízdy uvolnit. Pro očištění auta tak nestačí použít pouze stěrače. Praxe je taková, že by si každý řidič měl před jízdou očistit všechna skla, zpětná zrcátka, střechu vozu, návěs či vlek a kapotu.
„Za nedodržení těchto ustanovení hrozí řidičům pokuta ve výši až dva tisíce korun,“ uvedla v tiskové zprávě preventistka Policie ČR Martina Frýdová. Poměrně přísné sankce za jízdu s neočištěným autem mají i okolní státy. V Rakousku je to až pět tisíc eur, tedy kolem 130 tisíc korun.
Je také důležité dbát na to, aby byla viditelná a čitelná registrační značka vozu. V případě, že tomu tak není, dopouští se šofér přestupku, za který může dostat pokutu od pěti do deseti tisíc korun. „Řidičům navíc hrozí zákaz činnosti na dobu od šesti měsíců do jednoho roku,“ dodala Frýdová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.