Počasí dnes12 °C, zítra11 °C
Pátek 31. března 2023  |  Svátek má Kvido

Internetová kriminalita na vzestupu. V minulém roce přišli lidé z hradeckého kraje o 166 milionů korun

Podvody na internetu a on-line světě jsou v Královéhradeckém kraji stále větší problém. Jen za minulý rok podvedení v Královéhradeckém kraji přišli o víc než 166 milionů korun. Ještě v roce 2022 policie řešila 342 případů. V minulém roce to bylo 890 podvodů.

„Pachatelé kybernetické kriminality a kriminality páchané v kyberprostoru používají důmyslné metody a účinné psychologické postupy, kdy v oběti vyvolají obavu, kterou umocní stresem. Neváhají sáhnout po lsti a lžích, kterým oběť podlehne. Tato sofistikovaná trestná činnost páchaná v kyberprostoru je velice obtížně objasnitelná, a má i nadnárodní přesah,“ uvedl na tiskové konferenci náměstek ředitele Jiří Karásek

Porovnání u kybernetické kriminality a ostatní kriminality spáchané internetem a počítačovými sítěmi* 

 

* § 230 tr. z. neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací v souvislosti s např. podvody, dětská pornografie, padělání platebního prostředku, vydírání, sexuální nátlak a další. 

Žena přišla o tři miliony korun  

Jeden z největších podvodů roku 2022 v Královéhradeckém kraji se stal koncem listopadu. Jednašedesátiletá žena z Hořic přišla o zhruba tři miliony korun. V tomto případě se jednalo o klasický on-line podvod s americkým vojákem. Podvodník se ženě představil jako osmačtyřicetiletý Mike Tucker, který pracuje jako americký voják. Toho času měl být na mírové operaci v Iráku. 

„V případě dopadení a prokázání viny hrozí pachateli až osmiletý trest,“ uvedla před časem na webu policie mluvčí Eliška Pospíšilová

Americký voják dostal další oběť. Ženu okradl o tři miliony korun

Policie na Jičínsku se zabývá dalším podvodem, který známe pod názvem „Americký voják“. Podvodník se zaměřil na jednašedesátiletou ženu z Hořic. Ta se s ním seznámila přes aplikaci WhatsApp. Následně mu poslala přes tři miliony korun. Hradecká...

Nejčastější podvody na internetu  

Americký voják    

Americký voják je asi nejznámějším druhem podvodu v on-line světě. Podvodníci se vydávají za příslušníky americké armády na zahraniční misi. Až měsíce si dopisují se svou obětí, ze které postupně začnou lákat peníze. Někdy kvůli poslání balíčku s osobními věcmi, jindy kvůli osobním důvodům nebo zdravotním komplikacím. Tito podvodníci nejčastěji cílí na ženy ze sociálních sítích.    

Podvodný telefonát z banky   

„Dobrý den, tady vaše banka. Někdo vám napadl účet. Abyste uchránil své peníze, je třeba je všechny vybrat,“ tvrdí podvodníci po telefonu. Na důvěryhodnosti přidává i fakt, že volaného podvodník spojuje například s policistou, který napadení účtu řeší. Cílem podvodníka je volanému namluvit, aby své peníze uložil do bezpečnostní schránky, která má údajnou smlouvu s bankou.   

Ve spolupráci s Českou spořitelnou téma falešného bankéře velice dobře zpracoval i youtuber, který má kanál s názvem „Jirka vysvětluje věci“. Upozorňuje především na to, jak důvěryhodní umí podvodníci být. Necílí totiž pouze na seniory. Jejich oběťmi jsou často i mladí lidé.   

„Ten podvodník se představí falešným jménem. Pokud si to jméno najdete, zjistíte, že v dané bance skutečně pracuje. Klíčovým navíc je, že po nás vlastně nic nechce. Tu informaci o napadení účtu a to, jak se to mohlo jenom stát, nám vlastně jenom oznamuje,“ uvádí Jiří Burýšek ve svém videu. 

Výhodné investice do kryptoměn    

Většinou se jedná o inzeráty, které slibují rychlé, bezrizikové, a hlavně výhodné výnosy. V některých případech údajný finanční poradce dokonce volá sám od sebe. Podvodníci sázejí na to, že se většina lidí v oblasti kryptoměn neumí pohybovat. Pod různými záminkami dotyčného přesvědčí, aby si naistaloval program pro vzdálenou správu nebo poskytl přístupové údaje do internetového bankovnictví.    

Podvodné inzeráty    

Podvodných inzerátů je na internetu víc než dost. Z různých důvodů kupující vyláká z prodávajícího informace z debetní nebo kreditní karty. Tito lidé tlačí, aby jim bylo zboží posláno konkrétní doručovatelskou společností. Následně pošlou odkaz, kde chtějí vyplnit údaje k přepravě. Mimo jiné i údaje z výše zmiňované karty. 

V minulém roce bylo v Královéhradeckém kraji spácháno celkem 6 659 trestných činů. Ve srovnání s přechozím rokem jde o nárůst o 26,5 procenta. Přestože kriminalita vzrostla, podařilo se navýšit počet objasněných skutků. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Policie ČR

Štítky policie, on-line, krimi, kriminalita, podvod, škoda, bilance, rok, 2022, Královéhradecký, kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.