čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Zoo Dvůr opraví poslední nádrž Vodních světů, budou v ní krokodýli štítnatí

Safari Park Dvůr Králové nad Labem chystá opravu poslední nádrže v pavilonu Vodní světy. Umístí do ní mláďata tří vzácných krokodýlů štítnatých. Zatím v pavilonu Vodní světy od letošního srpna žije dospělá samice krokodýla štítnatého.

Tři malé krokodýly štítnaté zoo získala letos na jaře z Francie. "Zatím žijí v zázemí zoo, kde je chovatelé nedávno spojili k sobě. "Na přelomu října a listopadu začne oprava poslední nádrže Vodních světů, do které se následně přemístí," uvedla mluvčí. V době příchodu do zoo krokodýli měřili 60 až 80 centimetrů a dosud povyrostli o pět až šest centimetrů," řekla mluvčí zoo Zuzana Boučková.

Pavilon Vodní světy zoo přestavěla nákladem téměř 16 milionů korun v roce 2020. Vybudovala v něm nové nádrže, v nichž ukazuje například život v africkém jezeře Malawi. V jedné z nádrží žijí krokodýli čelnatí.

Základ chovu krokodýlů štítnatých by měla položit devatenáctiletá samice. Dvoumetrový plaz žil do srpna v zázemí zoo a přivykal si na nové prostředí. Samice v pavilonu Vodní světy žije v expozici, kterou do loňského října obýval pár krokodýlů úzkohlavých, neboli tomistom. Zoo tomistomy loni přesunula do zoologické zahrady v polské Lodži. Chov krokodýlů štítnatých v zajetí je vzácností. Na světě je v certifikovaných zoologických zahradách chována necelá stovka jedinců. Dospělí samci, kterých je v chovu kritický nedostatek, mohou dosahovat délky i přes čtyři metry.

Krokodýl štítnatý ve volné přírodě obývá tropické lesy střední a západní Afriky. Má bohatý rejstřík hlasových projevů, takže se mu občas přezdívá i zpívající krokodýl. O jeho životě v divočině je známo velmi málo, jde o nejméně prozkoumaný druh krokodýla. Také početnost krokodýlů štítnatých v přírodě je nejasná. Jeho populace kvůli lovu a likvidaci přirozeného prostředí rychle ubývá. Jednou z pojistek před úplným vyhubením je vytvoření dostatečně početné populace krokodýla v zajetí a její pravidelné rozmnožování, uvedla zoo.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto ZOO Dvůr Králové nad Labem

Štítky ČR, příroda, zoo, krokodýli, Dvůr Králové nad Labem

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.