Počasí dnes-1 °C, zítra2 °C
Neděle 29. ledna 2023  |  Svátek má Zdislava

Začala topná sezona. Pozvěte si domu kominíka, vyzývají hasiči

Na řadě míst po celé České republice začala oficiální topná sezona. Řada lidí však začala topit bez toho, aniž by si nechala zkontrolovat stav komínu. Ročně zanesené nebo poškozené komíny způsobí desítky požárů. V tom nejhorším případě může připravit obyvatele domu o střechu nad hlavou.

„Každý majitel objektu je povinen udržovat komínová tělesa v dobrém technickém stavu, zajišťovat pravidelné čištění a kontrolu komínů a kouřovodů spotřebičů paliv,“ uvádí na webu hasičů mluvčí Martina Götzová

Čištění komínu si může každý majitel nemovitosti s topidlem na tuhá paliva provádět sám. A to třikrát ročně. Ovšem kontrolu komínu vždy provádí jen odborník. Tedy kominík, který by měl přijít minimálně jednou ročně. U plynových kotlů mají majitelé povinnost nechat si jednou ročně zkontrolovat celý systém.  

Co si může majitel komínu zkontrolovat sám:  

  • Je kouřovod řádně upevněn? 
  • Je komín celistvý, neprodyšný, bez spár a omítnutý? 
  • Není spotřebič nebo kouřovod propálený? 
  • Fungují uzávěry komínových dvířek? 
  • Je zařízení domácnosti v dostatečném odstupu od tepelného zdroje? 
  • Je použita tepelná a nehořlavá izolace? 
  • Jsou funkční přívodní šňůry a zásuvky u kotle? 
  • Je dimenzování pojistek v případě elektrických spotřebičů dostatečné? 

Požár v komíně se hasí pískem  

Hasiči připomínají, že následky špatně pracujícího komínu mohou být fatální. „Může dojít k požáru způsobenému zahořením sazí ve znečištěných spalinových cestách – zejména u spotřebičů na pevná paliva, nebo také k otravě oxidem uhelnatým – u spotřebičů na plynná paliva,“ varují hasiči. V případě chybějící kontroly nebo revize komína navíc pojišťovny neuhradí vzniklou škodu a provozovateli hrozí pokuta. 

V případě, že v komínu začne hořet, je třeba zachovat chladnou hlavu. V první řadě je třeba odstranit veškerý hořlavý materiál, který se v blízkosti komína nachází. Současně s tím je třeba volat linku 150 nebo 120. 

„Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína,“ uvádí na webu hasičů mluvčí.  

Ohodnoť článek

Štítky topná, sezona, komín, kominík, čištění, hasiči, Královéhradecký, kraj, požár, prevence, kontrola, revize, palivo, Česko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.