čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

VOLBY 2022: Vyjednávat o nové koalici se bude ještě dnes. V nejhorší pozici je hnutí ANO. Skončí v opozici?

Žádný z námi oslovených lídrů v Hradci Králové nevyloučil, že se o nové koalici začne vyjednávat už dnes. V nejhorší pozici pro sestavení vládnoucí koalice je hnutí ANO, se kterým většina stran odmítá spolupracovat. Reálně je možné, že se bude opakovat situace z krajských voleb v roce 2016.

O podobě nové vládnoucí koalice už se v Hradci Králové mluvilo. „Proběhlo několik diskuzí. Většina z nich byla neoficiální,“ prozradil Hradecké Drbně lídr Pirátů Pavel Vrbický. Zároveň potvrdil, že budoucí spolupráci odmítá s SPD, komunisty a hnutím ANO. Prakticky stejný názor má i lídryně Hradeckého demokratického klubu Pavlína Springerová. „Prakticky vám řeknu to, co už avizujeme. Určitě se nechceme spojovat s komunisty, SPD ani hnutím ANO,“ potvrdila Drbně.  

Podobný názor sdílí i ostatní námi oslovené strany. Především Změna pro Hradec a hnutí Rozvíjíme Hradec. Výjimkou je ODS, která by si dokázala představit staronovou koalici doplněnou o dalšího hráče. „Nikdy neříkej nikdy. Počkejme na konečná čísla a pak mluvme o možné koalici. Ale spolupráci s ANO nevylučuji,“ potvrdil Drbně lídr ODS Miroslav Hloušek

V tomto ohledu jsou sympatie vzájemné. I hnutí ANO by si další spolupráci s ODS dokázalo představit. „ODS je pro nás smysluplným spoluhráčem. Jako dalšího bych si do nové koalice dokázala představit například Hradecké kantory nebo hnutí Rozvíjíme Hradec,“ řekla redakci jednička hnutí Jana Šandová

Hnutí ANO počítá s tím, že mu hrozí opozice  

Podle Jany Šandové už se mezi konkurenčními politickými subjekty začíná hovořit o vytvoření nové koalice bez její účasti. Reálně tak hrozí situace, která nastala při volbách v roce 2016. Volby do krajského zastupitelstva sice vyhrálo ANO, ale nově vytvořená koalice poslala hnutí do opozice.  

„Mám už informace, že se tentokrát chystá něco podobného,“ potvrdila Šandová. Zároveň to označila za podvod na voliče.  

Nikdo z námi oslovených stran však nepřiznal, že by podobné jednání bylo v plánu. I přesto jednotliví lídři přiznávají, že se pravděpodobně sejdou už dnes. „Už jsme oficiálně jednali například h hnutím Rozvíjíme Hradec,“ přiznal dnes Hradecké Drbně Adam Záruba, jednička koalice Změna pro Hradec a Zelení.  

VOLBY 2022: Tvorba koalic může potlačit výsledek voleb. Hradecký kraj to zažil před šesti lety

Historie v Královéhradeckém kraji už ukázala, že výsledky voleb můžou vzít za své. Například o krajských volbách v roce 2016 se v kraji mluví jako o podvodu na voliče. Ačkoliv s jasným náskokem vyhrálo hnutí ANO, nakonec skončilo na druhé koleji....

V Hradci Králové voliči vybírali z 15 politických subjektů. Během minulých komunálních voleb vyhrálo hnutí ANO. Na druhém místě skončilo HDK, na třetím ODS. V Královéhradeckém kraji letos o přízeň voličů v komunálních volbách usilovalo 11 177 kandidátů. O místa zastupitelů se ucházeli ve 447 městech a obcích. 

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky vyjednávání, volby, komunální, koalice, Hradec Králové, ANO, ODS, politika, 2022

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.