středa 30. listopadu 2022 Ondřej

VOLBY 2022: Sčítání hlasů začalo. Volební místnosti se úderem druhé hodiny uzavřely

Je rozhodnuto. Volební místnosti napříč celou republikou se úderem druhé hodiny odpolední uzavřely. Lidé v pátek a sobotu rozhodovali o novém složení městských a obecních zastupitelstev. Zároveň ve třetině volebních obvodů vybírali z kandidátů do Senátu.

Vítězství v komunálních volbách obhajuje ze stran na počet obdržených hlasů hnutí ANO. Nejvíce obecních mandátů ovšem ze stran získala KDU-ČSL. Rovněž v senátních volbách mohou nejvíc ztratit lidovci, kteří obhajují vítězství v sedmi z 27 obvodů, kde se nyní volí

Chvilku před uzavřením volebních místností se volební účast v Hradci Králové pohybovala něco kolem 41 procent. U posledních komunálních voleb v roce 2018 to bylo 43,5 procenta. „Nadprůměrnou účast jsme zaznamenali na ZŠ Mandysova, na Gymnáziu J. K. Tyla, základní škole ve Svobodných Dvorech nebo základní škole v ulici Milady Horákové,“ uvedla dnes pro Hradeckou Drbnu mluvčí hradecké radnice Kateřina Rohlíčková.  

Kompletní výsledky hlasování, zejména v případě obecních voleb, budou k dispozici zřejmě až v neděli ráno. Mezi prvními voliči byli v pátek prezident Miloš Zeman a předseda vlády Petr Fiala (ODS).

Policie v kraji nemusela řešit žédné problémy

Volební komise nemusely řešit žádné zásadní problémy ovlivňující regulérnost voleb. Pouze například v Brně policie během nočních hodin obdržela zprávu o tom, že by mělo v několika místnostech docházet k manipulaci s volebními lístky. To se ale nepotvrdilo.

Víkendové volby v Královéhradeckém kraji proběhly bez větších komplikací. Policie nemusela řešit nic vážného," uvedla pro Hradeckou Drbnu mluvčí policie Magdaléna Vlčková.

Naopak v Ústeckém kraji přijala policie v souvislosti s volbami několik oznámení, všemi se zabývá, nikoho zatím neobvinila, řekl mluvčí krajské policie Daniel Vítek.

Podle serveru Romea.cz se podezření na kupčení s hlasy objevilo v Krupce na Teplicku, v Teplicích a na sídlišti Mojžíř v Ústí nad Labem. Podezření na kupčení s hlasy se objevuje zejména ve vyloučených lokalitách v regionu při každých komunálních volbách.

Policie se zabývá také údajným účelovým nahlášením trvalého bydliště v Moldavě na Teplicku. Vedení obce vyškrtlo ze seznamu voličů téměř 50 lidí, předseda volební komise dnes řekl, že i je nechá volit. Starostka Lenka Nováková (Otevřeně k všem) řekla, že o aktuální situaci ohledně připuštění vyškrtnutých voličů informovala Státní volební komisi.

VOLBY 2022: Poslední komunální volby v Hradci Králové vyhrálo ANO. Bodovalo i HDK a ODS

V pátek a sobotu budou občané České republiky rozhodovat o složení zastupitelstev na radnicích a magistrátech. V Hradci Králové je na výběr z 15 volebních uskupení. Poslední komunální volby v krajské metropoli vyhrálo hnutí ANO. Pojďme si...

Volební kuriozity v Královéhradeckém kraji  

Pravděpodobně nejrychleji jsme znali vítěze komunálních voleb v obci Kratonohy u Hradce Králové. Obec má zhruba 570 obyvatel a zájem o místo v sedmičlenném zastupitelstvu projevilo sedm lidí. Všichni jsou navíc ze stejného volebního hnutí Sdružení pro Kratonohy a Michnovku. Voliči tak defacto mohli být pouze pro a hlas do urny vhodit, nebo proti a k volbám se nedostavit.  

Volební lístek obce Kratonohy u Hradce Králové | foto: Jakub Novák 

Další zvláštnost nastala v obci Ohařice u Jičína. Starostka Eva Erbanová se rozhodla znovu nekandidovat a nikdo z místních o její pozici zájem neměl. K volbám se nikdo nepřihlásil. Proto obec dostala správce. Jeho hlavním úkolem je nyní zorganizovat a vypsat volby, ze kterých vzejde nové vedení obce. „Jako starostka už končím a nebudu k tomu podávat žádné další informace,“ řekla Hradecké Drbně. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Tomáš Kaser

Štítky volby, Královéhradecký, kraj, Hradec Králové, komunální, sčítání, volební, místnost, uzavřená, rozhodnuto, politika, sčítání, hlasy, senát

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.