neděle 26. června 2022 Adriana

Zemřel Josef Abrhám. Bylo mu dvaaosmdesát let

, aktualizováno 17. května 2022, 11:44

Zemřel český herec Josef Abrhám. Bylo mu 82 let. Diváci ho znají z rolí ve filmech Vrchní, prchni!, Člověk proti zkáze, Marečku, podejte mi pero!, Kulový blesk, ale také díky roli v seriálu Nemocnice na kraji města. Přes 40 let měl za manželku Libuši Šafránkovou. Abrhám studoval pražskou DAMU, hrál ve Vinohradském divadle, ale také v Činoherním klubu. O úmrtí Abrháma informoval Blesk.

Začátky v Divadle na Vinohradech, obrat ke komediálním rolím

Abrhám se narodil 14. prosince 1939 ve Zlíně, později se dostal do Prahy, kde studoval na DAMU. Po studiích hrál tři sezóny v Divadle na Vinohradech a následujících třicet let hrál v Činoherním klubu. Později měl angažmý i v Národním divadle a v roce 1994 úplně opustil divadelní angažmá.

Diváci znají Abrháma z filmů a seriálů. V šedesátých a sedmdesátých letech hrál například ve filmech Každý den odvahu, Dita Saxová, Pension pro svobodné pány, Partie krásného dragouna či Holka na zabití.

Zásadní obrat v Abrhámově kariéře ke komediálním rolím přišel v roce 1976, kdy se objevil v menší roli ve filmu Svěráka a Smoljaka Marečku, podejte mi pero! Později se v hlavních rolích objevil například v komediích Kulový blesk či Vrchní, prchni!, Konec starých časů nebo v Žebrácké opeře.

Anděl Páně 2, Havlův film Odcházení a Thálie

V roce 2011 vyšel film Václava Havla Odcházení, kde se Abrhám objevil v nejvýraznější roli z poslední doby, hrál padlého kancléře. Roku 2016 se Abrhám objevil v roli svatého Josefa v pohádce Anděl Páně 2. V roce 2020 obdržel Josef Abrhám Cenu Thálie za celoživotní dílo.

Když deník Blesk oznámil Abrhámovo úmrtí, zaplavily sociální sítě kondolence od jeho známých, ale i fanoušků. „Zpráva o smrti Josefa Abraháma mne velmi rozesmutnila. Vzpomínám na jeho herecké umění, spoustu ikonických rolí, jeho velkou noblesu, šarm a nadhled. Čest jeho památce," napsal na Twitter ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Ohodnoť článek

Štítky úmrtí, herec, Josef Abrhám

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.