čtvrtek 26. května 2022 Filip

O kotlíkovou dotaci mohou tentokrát žádat jen nízkopříjmové domácnosti a důchodci

Nízkopříjmové domácnosti v Královéhradeckém kraji se budou moci od 15. června přihlásit o o dotaci na výměnu neekologického kotle na tuhá paliva. Mezi žadatele by kraj měl rozdělit přes 130 milionů korun. Žádosti budou zájemci opět podávat výhradně elektronickou cestou. Kraj přijímá žádosti o takzvané kotlíkové dotace od roku 2016 a dosud rozdělil žadatelům asi 600 milionů korun.

První registrace žadatelů do pořadníku začne 15. června prostřednictvím dotačního portálu kraje a potrvá od 10:00 do 14:00. Další registrace kraj plánuje spustit 29. června, 13. a 27. července a 10. a 24. srpna. Žadatelé zapsaní do pořadníku budou muset v následujících dnech vyplnit kompletní elektronickou žádost a pak doručit na hejtmanství i listinnou verzi žádosti.

"Cílem dotačního programu je, stejně jako v předchozích výzvách, snížení emisí z lokálního vytápění díky eliminaci zastaralých kotlů s ručním přikládáním," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS). Podpora se týká rodinných domů, bytů a nově i trvale obývaný rekreačních staveb.

Dotaci dostane domácnost, u níž čistý příjem na člena domácnosti nebyl v roce 2020 vyšší než 170 900 korun čistého. Mezi oprávněné žadatele bez ohledu na výši příjmu patří domácnosti složené výhradně ze starobních důchodců nebo invalidních důchodců třetího stupně. Dále jde o nezletilé nebo studenty do 26 let a lidi, kteří v období od začátku roku 2020 do doby podání žádosti pobírali dávky v hmotné nouzi nebo příspěvek na bydlení.

Dotace může dosáhnout až 95 procent způsobilých výdajů při limitech 130 tisíc korun u kotle na biomasu, 180 tisíc korun u tepelného čerpadla a sto tisíc korun u plynového kondenzačního kotle. U plynových kotlů dotaci získají pouze již instalovaná zařízení nebo zařízení objednaná do 30. dubna 2022.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Richard Beneš

Štítky ČR, správa, ovzduší, teplo, dotace, Královéhradecký, kotlíková, životní, prostředí, výměna, kotlů, vytápění, nízkopříjmová, domácnosti

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.