St 26. 8. 2026Luděk
Zprávy

V Rychnově nad Kněžnou odhalili patnáct Kamenů zmizelých

ČTK2 minuty čtení28. 4. 2022, 18:55
ilustrační foto
ilustrační foto · Foto: Jan Luxík

Jedenáctitisícový Rychnov nad Kněžnou se připojil k městům, která mají v ulicích takzvané Kameny zmizelých. Ve městě bylo odhaleno 15 těchto kamenů s mosaznými destičkami se jmény obětí holokaustu, včetně jména spisovatele Karla Poláčka. V Palackého ulici jich je sedm a na Poláčkově náměstí osm. Jde o připomínku tragicky zemřelých židovských obyvatel města za holokaustu. Pietní akce se konala před rychnovskou synagogou.

"Kameny zmizelých se pokládají většinou na poslední známé adrese oběti. I když Karel Poláček žil během nacistické okupace již v Praze, stále jezdil do Rychnova nad Kněžnou navštěvovat svého bratra Milana," uvedla knihovnice rychnovského muzea a hlavní organizátorka akce Irena Krejčí.

Pět z Kamenů zmizelých byly položeny za dětské oběti. "Je důležité stále si připomínat, že oběťmi holokaustu nebyli jen dospělí lidé, ale také děti. Jedním z nich byl i Honzík Deutschmann, který byl transportován s rodinou z Rychnova ve věku sedmi let. Jeho osud je připomínám i v rámci edukačního programu, který se koná pro školy v prostorách rychnovské synagogy," uvedla Marxová.

Řekla, že ve městě přibudou další Kameny zmizelých. "Plánujeme další etapy. Na Rychnovsku bylo zhruba 230 obětí holokaustu, tedy včetně Rychnova nad Kněžnou. Spolupracujeme na tom i s okolními obcemi. Některá města v okrese se iniciativy chopila sama, například Dobruška," řekla Martina Marxová z rychnovského muzea.

Kameny zmizelých, nebo též Stolpersteine, jsou speciální kameny s mosazným povrchem instalované na chodník před dům, v němž oběť holokaustu žila. "Samotné slovo Stolperstein je výrazem pro kámen, o který se zakopává nebo má zakopnout, a vznikly podle projektu německého umělce Guntera Demniga," uvedla Krejčí.

Akce se konala v předvečer dne Jom ha-šo ?a, tedy Dne památky na šo ?a a hrdinství, který připomíná šest milionů Židů zavražděných za druhé světové války.

"Datum je odvozeno od výročního dne vypuknutí povstání ve varšavském ghettu. V České republice se připomínají oběti holokaustu například veřejným čtením jejich jmen," uvedla Irena Krejčí.

Rozmisťovaní kamenů zmizelých je mezinárodní iniciativa, která vzešla od německého umělce Guntera Demniga. První kámen usadil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Od roku 2008 jsou umisťovány i v České republice. Po Evropě jsou jich už desítky tisíc, mají ukázat, že oběťmi holokaustu byli konkrétní lidé. V Královéhradeckém kraji byly Kameny zmizelých v minulosti odhaleny například také v Trutnově, Jičíně nebo v Dobrušce.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Pětina Čechů zahání stres alkoholem. Játra přitom mohou dlouho mlčetSpolečnost

Pětina Čechů zahání stres alkoholem. Játra přitom mohou dlouho mlčet

Pivo u grilu, sklenka vína na dovolené nebo drink na festivalu. Léto přináší více příležitostí k pití alkoholu. Pro každého pátého Čecha podle nového průzkumu alkohol není jen součástí společenského života, ale sahá po něm také kvůli stresu nebo negativním pocitům.

Největší festival skla, šperku a bižuterie v Česku: Vydejte se za ním do LiberceSpolečnost

Největší festival skla, šperku a bižuterie v Česku: Vydejte se za ním do Liberce

Pestrý. Rozsáhlý. Plný setkání, inspirace a řemesla prověřeného staletími. Takový bude už pátý ročník festivalu Crystal Valley Week. Největší tuzemská přehlídka skla, šperku a bižuterie potrvá v Liberci do soboty 29. srpna 2026. Tvorbu více než stovky umělců, skláren, designérů i škol můžete obdivovat na 36 lokacích po celém městě v rámci více než 80 akcí – od výstav a komentovaných prohlídek přes workshopy až po módní show. Součástí programu budou také setkání s významnými osobnostmi a příležitost sledovat mistry skláře přímo při práci.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook