čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Hradec Králové má svůj Poesiomat. Přehraje R.U.R., hokejové fanoušky i písničkáře Horáka

Kovová roura ze země, která mluví, zpívá a fandí hokeji a fotbalu. I tak by se dal popsat Poesiomat v Hradci Králové na Tylově nábřeží u místního gymnázia. Jde o druhý podobný stroj v Královéhradeckém kraji. První mají ve Vrchlabí.

Poesiomat vypadá doslova jako zahnutá roura čouhající ze země. Kolemjdoucí může zatočit klikou a vybrat si jednu z dvou desítek možností. Kromě básní spjatých s krajskou metropolí umí roura přehrát radost hokejových fanoušků po získání prezidentského poháru, ohlasy dobového tisku na Gočárovo schodiště, zvuky Hučáku nebo Divadelního festivalu Regiony a také část hry R.U.R Karla Čapka, která měla premiéru právě v Hradci Králové.  

„Snažíme se, aby každý Poesiomat co nejlépe vystihoval kulturní, historickou a symbolickou paměť místa,“ popsal na slavnostním odhalení autor projektu Ondřej Kobza. Podle jeho slov nebyla dramaturgie pro Hradec Králové vůbec náročná. „Hradec má bohatou historii. Je to architektonický unikát a Salon republiky,“ dodal Kobza.  

Všechny skladby, které zelená roura nabízí mají spojitost s Hradcem Králové. Ať už jsou navázány na rodáky, místní zvyky, kulturu, tradice nebo místní umělce. Jedním z nich je i písničkář Michal Horák. Ten propůjčil svoji skladbu V 7:25. 

Hradec Králové uvítal nápad s nadšením  

V některých městech nemají o tenhle projekt vůbec zájem. V Hradci Králové to bylo jiné. Tady to přivítali s nadšením,“ pochvaluje si Kobza. Jeho slova přímo na slavnostním odhalení Poesiomatu potvrdil i sám primátor města Alexandr Hrabálek (ODS).  

„Je to věc, která vám doslova navodí atmosféru tohoto místa. Jedna z dalších vycházek s mojí manželkou bude právě do tohoto parku. Abych ji ukázal, jak Poesiomat funguje,“ řekl primátor. Poesiomat v Hradci Králové stojí na Tylově nábřeží hned vedle chodníku. Místní ho najdou prakticky hned naproti Gymnáziu J. K. Tyla.  

Vrchlabí má svůj vlastní Poesiomat. Na jaře se dočká i Hradec Králové

Kovová roura čouhající ze země. I tak by se dal popsat první Poesiomat v Královéhradeckém kraji. Ten dneska slavnostně odhalila olympijská vítězka Eva Samková. Po zatočení klikou nabídne například zvukovou stopu z filmu Hoří, má panenko, zvuky...

V současnosti je celkem 20 Poesiomatů. Dva nejnovější jsou v Královéhradeckém kraji. Jeden právě v Hradci Králové a druhý ve Vrchlabí. Ten byl uveden do provozu teprve v polovině března. Další jsou v Praze, Brně, Novém Městě na Moravě, Opavě nebo Mariánských Lázních.  

Několik jich je i v zahraničí. Na jeden mohou lidé narazit v Paříži, na další pak v Dublinu nebo New Yorku. Ten byl realizován v roce 2017 a obsahuje například tvorbu amerického básníka Boba Holmana.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Poesiomat, Hradec Králové, zajímavost, projekt, poezie, pamětní, rarita, projekt, poesie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.